SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Molière (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec

Držgroš Harpagon by pre peniaze obetoval všetko, dokonca aj šťastie svojich detí.
Lakomec je pravdepodobne najslávnejšou francúzskou komédiou so skvelými hereckými príležitosťami. Harpagon obmedzuje svoje deti a intriguje s ich životmi, keď ich núti do výhodných manželstiev.

LITERÁRNY DRUH:

dráma

LITERÁRNY ŽANER:

komédia v dejstvách

STRUČNE O AUTOROVI:

Vlastným meno Jean-Baptiste Poquelin. Pseudonym Moliére používal preto, aby ochránil svoju rodinu.
Komediant, ktorý sa medzi chudobou preslávil komédiami a fraškami. Vo svojich hrách rád kritizoval vtedajšiu spoločnosť.

POSTAVY:

Harpagon - otec Kleanta; lakomec
Šidlo - sluha Kleanta
Kleant - zamilovaný do Mariany
Mariana - chudobné dievča, miluje Kleanta
Valér - sluha Harpagona, miluje Elišku
Eliza - dcéra Harpagona, miluje Valéra

MIESTO A DOBA DEJA:

Paríž roka 1670.

STRUČNÝ DEJ:

Harpagon, ktorý obmedzuje svoje deti, je taký lakomý, že jeho syn Kleant si musí peniaze požičiavať.
Kleant sa zamiloval do chudobnej dievčiny Mariany a chce otca požiadať o povolenie na sobáš. Otec vyhlási, že miluje Marianu a chce si ju vziať. Svojho syna by rád oženil s bohatou vdovou a dcéru Elizu by najradšej vydal za boháča Anzelma, ktorý sa nakoniec ukáže byť Valérovým a Marianiným otcom. Ale Eliza má rada správcu Valéra.

Kleantov sluha nájde poklad, ktorý Harpagon zakopal na záhrade a vezme ho, aby pomohol Kleantovi. To spôsobí Harpagonovo šialenstvo, po poklade zbesilo pátra a podozrieva každého. Po odhalení tejto ľsti vymenípeniaze za Marianu. Pritom sa tiež dozvie, že Valér sa zasnúbil s Elizou. Mariana zistí svoj pôvod a aj to, že je Valérovou sestrou. Harpagon potom, čo sa dozvedá o majetnom rodinnom zázemí, a o tom, že ho svadba nič stáť nebude, nakoniec k sobášu privolí...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: David Č., 23.04.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka-Lakomec, Lakomec (2), Lakomec (3)
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Lakomec v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Molière - Lakomec
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 655
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­