SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Lasica Milan (*03.02.1940)

­­­­

Soirèe

  • spoluautorstvo Július Satinský (* 20. august 1941, Bratislava – † 29. december 2002, Bratislava)

Názov Soirèe v preklade znamená "večierok, slávnostné predstavenie". Dielo sa zaoberá otázkami každodenného života posunutými do absurdnej roviny. Toto predstavenie bolo dôvodom zákazu vystupovania dvojice.

LITERÁRNY DRUH:

Dráma

LITERÁRNY ŽÁNER:

Divadelná hra - komédia

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Lasica Satinský a vy : Soiree : Radostná správa pre všetkých, ktorí majú ťažkosti s mechúrom. - 1. vyd. - Bratislava : Tatran, 1970. - 57 s., 60 s., obr. - (Divadelná tvorba ; 119).

JAZYK

Bežný, hovorový jazyk - dielo je založené na dialógu

TÉMA:

Hra zobrazuje premiéru predstavenia v divadle Na Korze 17. februára 1968. V jej priebehu mnohé scénky nevychádzajúú podľa plánu a to otvára priestor na humorné dialógy. V poslednej časti herci parodujú Hamleta.

UKÁŽKY:

SATINSKÝ: Nuž, čo, dáko sa už pretlčiem. Vždy som sa pretĺkol.
LASICA: Tĺkli vás doma?
SATINSKÝ: A ako! Matka bola veľmi despotická osoba. Ale inak čistotná.

+++

LASICA: Keď vystupujete pred obecenstvom, tak by ste sa mali vedieť ovládať. Predovšetkým ovládať si tvár. Pretože podľa tváre možno spoznať človeka. Podľa tváre možno uhádnuť vek, zamestnanie aj meno.
SATINSKÝ: Meno že možno uhádnuť podľa tváre? Neverím. Milostivá, vy tam vzadu, odpusťte, že som taký indiskrétny, ale podľa tváre - nie ste vy náhodou Selma Lagerlöfová?

(Milostivá odpovedá, že nie je Selma Lagerlöfová, ale Imrich Ševčík.)

SATINSKÝ: Tak vidíte, podľa tváre sa meno uhádnuť nedá. To vôbec nie je Selma Lagerlöfová.
LASICA: A môžem ja za to, že neprišla?

VLASTNÝ NÁZOR:

Či už divadelné predstavenie, alebo kniha - oboje podnecuje človeka k zamysleniu nad pohľadom na svet. Humorný pohľad hlavných protagonistov je ma pobavil a v dobe vzniku musel pôsobiť zvlášť sviežo, ale aj provokatívne. Priaznivcov absurdného humora toto dielo určite pobaví.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 21.04.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Milan Lasica - Soirèe
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 995 024
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­