SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Montgomeryová Lucy Maud (*30.11.1874 - †24.04.1942)

­­­­

Anna zo Zeleného domu

Anna bola vychudnutá vysoká dievčina so zelenými očami a ryšavými vlasmi - sirota, ktorá sa omylom dostane k starším súrodencom Matejovi a Mary Cuthbertovým z kanadského mestečka Avonlea.

HLAVNÉ POSTAVY:

Anna - sirota, prešla niekoľkými rodinami, rojko, bystrá, drzá, urozprávaná, láskavá, obetavá, neznášala svoje ryšavé vlasy
Mary Cuthbertová - prísna, zodpovedná, s dobrým srdcom
Matej Cuthbert - hanblivý, dobrosrdečný
Diana - Annina najlepšia kamarátka, ale trochu jej závidela pozornosť Gilberta, páčil sa jej
Gilbert Blythe - Annin nepriateľ (posmieval sa jej kvôli farbe vlasov), obľúbený

DEJ:

Mary a Matej chceli adoptovať chlapca, aby Matejovi pomáhal s ťažkými prácami. Preto, keď došlo k nedorozumeniu a bolo im poslané dievča, boli rozhodnutí okamžite ju poslať späť. Ale dali jej šancu a čoskoro si to rozmysleli. Anna mala veľmi podrezaný jazyk a každú chvíľu sa ponárala do svojich fantáií, ale tichý Matej si ju zamiloval od prvej chvíle. Mary to trvalo dlhšie, ale neskôr uznala, že Anna im priniesla do života radosť.
Anna chodila do školy a pomáhala Mary. Našla si "dôvernú priateľku" z domu Na Stráni, Dianu, a stále rojčila vo svojich snoch. Vďaka súťaživosti s jej spolužiakom Gilbertom Blythom sa ako prvá dostala na akadémiu a dostala štipendium na vysokú školu.
Matejova náhla smrť však zmenila množstvo vecí. Anna sa rozhodla pomáhať chorej Mary, a tak miesto školy začala pomáhať v škole v Avonlea.
Kniha sa končí zmierením Anny s jej dlhoročným rivalom Gilbertom a premenou ich antipatií na veľké priateľstvo.

ZHRNUTIE:

Anna nemala ľahké detstvo, ale našťastie to na nej nezanechalo žiadne následky. Život mala rada, aj keď spočiatku k nej nebol píliš milosrdný. V ťažších časoch sa nechávala unášať na krídlach svojej fantázie, s čím neprestala ani u súrodencov Cuthbertových, u ktorých konečne našla láskyplný domov a rodinné zázemie.
Kniha rozpráva o láske, priateľstve, obetavosti, ale aj o predsudkoch, čo niektorí mali voči Anne. Svojou urozprávanosťou a dobrou dušou si však čoskoro všetkých podmanila.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: madame Boháčová, 28.05.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Anna zo Zeleného domu, Anna zo Zeleného domu (2)
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Anna zo Zeleného domu v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Lucy Maud Montgomeryová - Anna zo Zeleného domu
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 994 894
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­