SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Jarunková Klára (*28.04.1922 - †11.07.2005)

­­­­

Brat mlčanlivého vlka

  • na televíznych obrazovkách sa tento úspešný román slovenskej autorky objavil pod názvom My z konca sveta (1975, réžia Ludvík Ráža)

Pútavé rozprávanie deväťročného Ďurka o živote na horskej chate v Nízkych Tatrách, kde je jeho otec správcom.
Prísny otec, láskavá mama, starší brat "Vuk", malá sestrička Gabka a dvaja bernardíni tvoria zaujímavé zázemie detských hier a dobrodružstiev, ale aj povinností a začínajúcich citových vzťahov. Krásna horská príroda, ktorá dáva vvšetkému dianiu rámec, však vie byť aj krutá a nečakane mení úsmevný príbeh na drámu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Jarunková, Klára. - 5. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 2000. - Pre čitateľov od 11 rokov. - 224 s. - ISBN 80-06-01089-7.

STRUČNÝ DEJ:

Pre nás horská chata znamená prechodný útulok v zime aj v lete - to je domov hrdinov tejto knihy, Jurka a Jožka.

Sem, do kúzelného rámca krásnej a dravej prírody Nízkych Tatier, je zasadený príbeh ich chlapčenského dospievania, bratskej lásky a prebúdzajúcich sa milostných citov. Je to domov, aký pozná málokto - členmi tejto domácnosti sú aj dvaja bernardíni Bojar a Baryk, túlavá mačka Žofka či sliepka Krákorka. Domov, odkiaľ je k najbližším susedom pekne ďaleko, a predsa je po väčšinu roka plný hostí. Domov, kde zo spálne môžeme vyskočiť oknom rovno do lesa a odkiaľ sa dá v zime ísť do školy na lyžiach...

CITÁT Z KNIHY:

"Nedať sa zlomiť nepriazňou osudu a vždy znovu a znovu sa pobiť so životom!"

VLASTNÝ NÁZOR:

Nad touto knihou som sa usmievala aj plakala. Musela som sa smiať nad Jožkovou a Jurkovou sestrou Gabkou, ktorá ustavične tárala, a na druhú stranu som uronila slzu pri smutnom konci, kedy staršiemu z bratov zahynula pod lavínou dievčina, s ktorou chodil.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Daniela Mrázová, 19.04.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Brat mlčanlivého vlka v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Klára Jarunková - Brat mlčanlivého vlka
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 797
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­