SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Jarunková Klára (*28.04.1922 - †11.07.2005)

­­­­

Brat mlčanlivého vlka

  • na televíznych obrazovkách sa tento úspešný román slovenskej autorky objavil pod názvom My z konca sveta (1975, réžia Ludvík Ráža)

Pútavé rozprávanie deväťročného Ďurka o živote na horskej chate v Nízkych Tatrách, kde je jeho otec správcom.
Prísny otec, láskavá mama, starší brat "Vuk", malá sestrička Gabka a dvaja bernardíni tvoria zaujímavé zázemie detských hier a dobrodružstiev, ale aj povinností a začínajúcich citových vzťahov. Krásna horská príroda, ktorá dáva vvšetkému dianiu rámec, však vie byť aj krutá a nečakane mení úsmevný príbeh na drámu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Jarunková, Klára. - 5. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 2000. - Pre čitateľov od 11 rokov. - 224 s. - ISBN 80-06-01089-7.

STRUČNÝ DEJ:

Pre nás horská chata znamená prechodný útulok v zime aj v lete - to je domov hrdinov tejto knihy, Jurka a Jožka.

Sem, do kúzelného rámca krásnej a dravej prírody Nízkych Tatier, je zasadený príbeh ich chlapčenského dospievania, bratskej lásky a prebúdzajúcich sa milostných citov. Je to domov, aký pozná málokto - členmi tejto domácnosti sú aj dvaja bernardíni Bojar a Baryk, túlavá mačka Žofka či sliepka Krákorka. Domov, odkiaľ je k najbližším susedom pekne ďaleko, a predsa je po väčšinu roka plný hostí. Domov, kde zo spálne môžeme vyskočiť oknom rovno do lesa a odkiaľ sa dá v zime ísť do školy na lyžiach...

CITÁT Z KNIHY:

"Nedať sa zlomiť nepriazňou osudu a vždy znovu a znovu sa pobiť so životom!"

VLASTNÝ NÁZOR:

Nad touto knihou som sa usmievala aj plakala. Musela som sa smiať nad Jožkovou a Jurkovou sestrou Gabkou, ktorá ustavične tárala, a na druhú stranu som uronila slzu pri smutnom konci, kedy staršiemu z bratov zahynula pod lavínou dievčina, s ktorou chodil.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Daniela Mrázová, 19.04.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Brat mlčanlivého vlka v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Klára Jarunková - Brat mlčanlivého vlka
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 150
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)