SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

May Karl (*25.02.1842 - †30.03.1912)

­­­­

Vinnetou

Táto kniha bola z nemeckého originálu Winnetou, der rote Gentleman (Vinnetou, červený gentleman) preložená do slovenčiny v ich-forme. Má 400 stránok, rozdelených do 15 kapitol, ktoré na seba nadväzujú.
Hlavným hrdinom je spočiatku Old Shatterhand a jeho neskorší priateľ, Indián Vinnetou.
Dej sa odohráva na amerických prériách, v staršej dobe.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vinnetou 1 / May, Karl. - B. v. - B.m.v. : Dixit, 2013. - 400 s., obr., 1 DVD (DV0000205). - (Slávne dobrodružstvá Divokého západu ; 1). - ISBN 978-80-971039-5-8.

OBSAH:

Kniha sa začína, keď sa Old Shatterhand vydá ako domáci učiteľ do Saint Louis. Pretože však u neho skúsený zálesák Henry objaví veľmi dobré schopnosti, povolá ho ako zememerača na prériu, kde má spolu s ostatnými a samozrejme so sprievodom zálesákov pripraviť cestu pre železnicu. Old Satterhand sa spriatelí so Samom Hawkensom, ktorý ho neskôr sprevádza pri mnohých dobrodružstvách. Avšak okolo tábora sú blízko kmene Indiánov – Kajovovia a Apači. Kajovovia sú podlí zradcovia a nepriatelia Apačov, ale so stavbou železnice súhlasia. Apači však vedia, čo sa stane, ak tu bude postavená a bránia sa tomu.

Sprvoti najväčší nepriatelia tábora sa však zmenia pre Old Shatterhanda na veľkých priateľov - po spoločnom úniku pred kmeňom Kajovov je Vinnetou zachránený Old Shatterhandom; súboj Shatterhanda a náčelníka Apačov (Apači mu až do tej doby neverili). Keď Old Shatterhand a jeho priatelia prežijú, všetko sa nakoniec vysvetlí a Old Shatterhand sa stane veľmi uznávaným členom Indiánov.

On však chce po nejakom čase zase odísť. Na jeho ceste, pri ktorej ho sprevádza aj náčelník, Vinnetou (náčelníkov syn) a dcéra náčelníka, je však náčelník s dcérou zabitý.
Vinnetou sa s Old Shatterhandom vydajú za pomstou...

Kniha sa končí tým, že Vinnetou daruje Old Shatterhandovi nádherného koňa a pošle ho na výpravu, aby zaviedol skupinu mužov, ktorí viezli zlato, na pevnosť Fort Scott; samozrejme od nich dostane odmenu. A tak, hoci nerád, vyráža zase na púť...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Babet, 06.12.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Vinnetou v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Karl May - Vinnetou
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 054
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)