SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

May Karl (*25.02.1842 - †30.03.1912)

­­­­

Vinnetou

Táto kniha bola z nemeckého originálu Winnetou, der rote Gentleman (Vinnetou, červený gentleman) preložená do slovenčiny v ich-forme. Má 400 stránok, rozdelených do 15 kapitol, ktoré na seba nadväzujú.
Hlavným hrdinom je spočiatku Old Shatterhand a jeho neskorší priateľ, Indián Vinnetou.
Dej sa odohráva na amerických prériách, v staršej dobe.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vinnetou 1 / May, Karl. - B. v. - B.m.v. : Dixit, 2013. - 400 s., obr., 1 DVD (DV0000205). - (Slávne dobrodružstvá Divokého západu ; 1). - ISBN 978-80-971039-5-8.

OBSAH:

Kniha sa začína, keď sa Old Shatterhand vydá ako domáci učiteľ do Saint Louis. Pretože však u neho skúsený zálesák Henry objaví veľmi dobré schopnosti, povolá ho ako zememerača na prériu, kde má spolu s ostatnými a samozrejme so sprievodom zálesákov pripraviť cestu pre železnicu. Old Satterhand sa spriatelí so Samom Hawkensom, ktorý ho neskôr sprevádza pri mnohých dobrodružstvách. Avšak okolo tábora sú blízko kmene Indiánov – Kajovovia a Apači. Kajovovia sú podlí zradcovia a nepriatelia Apačov, ale so stavbou železnice súhlasia. Apači však vedia, čo sa stane, ak tu bude postavená a bránia sa tomu.

Sprvoti najväčší nepriatelia tábora sa však zmenia pre Old Shatterhanda na veľkých priateľov - po spoločnom úniku pred kmeňom Kajovov je Vinnetou zachránený Old Shatterhandom; súboj Shatterhanda a náčelníka Apačov (Apači mu až do tej doby neverili). Keď Old Shatterhand a jeho priatelia prežijú, všetko sa nakoniec vysvetlí a Old Shatterhand sa stane veľmi uznávaným členom Indiánov.

On však chce po nejakom čase zase odísť. Na jeho ceste, pri ktorej ho sprevádza aj náčelník, Vinnetou (náčelníkov syn) a dcéra náčelníka, je však náčelník s dcérou zabitý.
Vinnetou sa s Old Shatterhandom vydajú za pomstou...

Kniha sa končí tým, že Vinnetou daruje Old Shatterhandovi nádherného koňa a pošle ho na výpravu, aby zaviedol skupinu mužov, ktorí viezli zlato, na pevnosť Fort Scott; samozrejme od nich dostane odmenu. A tak, hoci nerád, vyráža zase na púť...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Babet, 06.12.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Vinnetou v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Karl May - Vinnetou
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 940
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­