SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Máj

Máchovo dielo vstupovalo do českej literatúry ako ozajstná výzva. Provokovalo ideou, témou, postavami z reálneho života, jazykovým spracovaním, formou blízkou hudobnému útvaru, jambickým veršom, predovšetkým však neobvyklými otázkami a odpoveďami na ne.
Mácha a jeho dielo bolo plne docenené až v 2. polovici 19. storočia generáciou Májovcov, kedy romantická atmosféra doby jeho života dávno vyprchala. Odvtedy však každá generácia považovala za potrebné konfrontovať svoje umelecké vízie a predstavy s Máchovým zjavom a máchovskou literatúrou...

LITERÁRNY ŽÁNER:

lyricko-epická romantická báseň

OBSAH:

Máj je lyricko-epická báseň o štyroch spevoch a dvoch intermezzo. Básnik ňou chcel, ako sám hovorí, predovšetkým osláviť krásu májovej prírody. Výpravná časť básne má tento obsah:

Večer v prvý májový deň, kedy všetko dýcha láskou, sedí na brehu jazera dievča Jarmila a pátra v diaľke, či sa blíži na člne jej milenec Vilém. Čln sa rýchlo blíži, dievča padá pohostínovi okolo krku, ale spoznáva, ako sa pomýlila. Namiesto milenca prichádza Vilémov priateľ a prináša správu, že Vilém bude nasledujúceho dňa popravený pre zavraždenie svojho otca, ktorého však nepoznal. Keď Viliama v mladosti otec vyhodil z domu, dal sa Vilém medzi lúpežníkov a ako "strašný lesov pán" zabil svojho otca, zvodcu svojej milenky. Za to má byť druhý deň popravený. Vilémův druh, ktorý priniesol Jarmile túto smutnú správu, nasadol do člna a zanechal dievča jej osudu. Jarmila sa v zúfalstve vrhla zo skaly do jazera.

Vilém je vo väzení, uvedomuje si, že je to jeho posledná noc v živote, a očakáva s hrôzou nasledujúci deň. Je spútaný na rukách aj na nohách. Dumá o večnosti, smrti i posmrtnom živote a desí sa toho, "čo sa nič nazýva". Do ťažkých chmúrnych myšlienok zapadne na okamih jasným lúčom spomienka na milú a Vilém šepká: "Ach, ona, ona. Anjel môj! Prečo klesla skôr, ako som ju poznal?" Spomína aj na svoju mladosť, na celú minulosť a zase sa pred ním otvára to hrozné, "čo sa nič nazýva".

Bol taký zabraný do svojich myšlienok, že ani nezbadal príchod strážnika, ktorého zobudil väzňov nepokoj. Strážnik napäto počúva Vilémovu samomluvu a s hrôzou odchádza. Celý výjav na neho pôsobil tak, že ho odvtedy nikto nevidel usmievať sa.

Vonku sa zatiaľ chystajú duchovia na popravnom mieste, aby privítali medzi seba odsúdencovu dušu. Celá príroda hovorí o tom, čo mu prichystá na privítanie. Opustená tlupa lúpežníkov smúti v lese pre svojho pána. Nariekajú za svojím vodcom ako opustené deti za otcom.

S ranným slnkom sa prebúdza radostne celá príroda. Z mesta vychádza sprievod vojska s odsúdencom. Za ním zástupy ľudu. Keď odsúdenec stojí na mieste popravy, rozhliada sa naposledy po krásnom okolí, pozdravuje matku-rodnú krajinu a lúči sa s krásnou prírodou. Potom je sťatý, jeho telo je lámanie úd po úde a na kôl je vztýčená jeho hlava.

Po rokoch cestoval sám básnik tým krásnym krajom a jeho kôň sa zastavil na mieste, kde bol Vilém popravený. Na kôle je stále jeho lebka a hľadí príšerne do kraja. Básnik sa pýta na Vilémov osud, ľutuje jeho stratený život a srdce básnikovo je smutné pre vlastnú stratenú mladosť. Pripadá mu, že je jeho život v mnohom podobný osudu Viléma. Aj básnik bol sklamaný životom a v tomto vedomí končí básnik báseň povzdychom: "Bez konce láska jest, zklamání láska má!"

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené: 09.04.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Máj v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 402
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)