SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Jonasson Jonas (*06.07.1961)

­­­­

Analfabetka, ktorá vedela počítať

V knihe Analfabetka, ktorá vedela počítať si Jonas Jonasson posvietil na rasizmus, diktátorstvo, fundamentalizmus, nekompromisnosť aj úplne obyčajnú všadeprítomnú ľudskú hlúposť. Robí to s láskavým humorom, ktorý čitatelia poznajú z jeho prvej celosvetovo úspešnej knihy Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Analfabetka, ktorá vedela počítať, Jonasson Jonas, 2014, Ikar, slovenčina, 349 s.

OBSAH:

Hlavnou hrdinkou knihy je černošské dievča Nombeko Mayeki, ktorá sa narodila v roku 1961 v Sowete, chudobnom predmestí juhoafrického Johannesburgu.

Nombeko, ako aj ostatné deti zo slumu, nevie čítať, pretože nikdy nechodila do školy, ale zato jej veľmi dobre ide počítanie. Osirela krátko po tom, čo sa narodila. V Sowete pracovala ako vynášačka latrín, ale z tohto miesta postupne vystúpala až na pozíciu sekretárky v kancelárii úradu pre odvoz fekálií.

Ako sekretárka sa naučila čítať a veľmi rada chodila do národnej knižnice v Pretórii. Lenže raz ju pri ceste do knižnice zrazil autom opitý beloch, inžinier zodpovedný za juhoafrický jadrový program. Zamestnal ju ako upratovačku na tajnej vojenskej základni (Nombeko bola totiž odsúdená k náhrade škody na poškodenom vozidle). Tu pomáha šéfovi nielen upratovať budovu, ale aj s rôznymi matematickými výpočtami.
Nombeko ďalej študuje a kolegyňa ju učí po čínsky.

Tajná vojenská základňa je budova, ktorá sa nachádza za dvomi bránami pod napätím 12000 voltov. Jej tri kolegyne sa spolu s Nombeko snažia ujsť. Nombeko sa to podarí tak, že povie Číňankám, aby ju zabalili do balíka a poslali poštou do Švédska. Zabalia ju však spolu s jadrovou bombou...

Následuje pár rokov, kedy sa bomby pokúša zbaviť. Do cesty sa jej pripletú jednovaječné dvojčatá Holger 1 a Holger 2 (idiot a génius), ďalej čínske sestry, ktoré vyrábajú falšované starodávne hlinené husi, agenti Mosadu, ktorí túžia po bombe, ale aj čínsky prezident Chu Ťin-tchao alebo švédsky kráľ Karol Gustáv.

Nombeko sa po celý príbeh knihy deje plno humorných a absurdných vecí, o ktorých sa nedá rozprávať, knihu si musíte skrátka prečítať...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: lukygame.wz.cz, 24.09.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Analfabetka, ktorá vedela počítať v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Jonas Jonasson - Analfabetka, ktorá vedela počítať
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 059
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)