SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Salinger Jerome David (*01.01.1919 - †27.01.2010)

­­­­

Kto chytá v žite

Jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry 20. storočia zobrazuje príbeh trojdňového blúdenia Holdena Caulfielda, jeho mravnú čistotu a neutíchajúcu silu v boji proti meštiactvu. Pôvabný príbeh z amerického študentského prostredia o neúspešnom študentovi a jeho rodičoch, pedagógoch, prvých láskach, o mladých ľuďoch, napísaný sviežim tínedžerským slangom.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydané v roku 2019 vydavateľstvom Slovenský spisovateľ, slovenčina, počet strán 223.

ŽÁNER:

psychologický román

MIESTO A ČAS DEJA:

New York, 50. roky

HLAVNÉ POSTAVY:

Holden Caulfield - 17-ročný, chudý, nevyrovnaný, dospievajúci mladík
Phoebe - Holdenova mladšia sestra, ktorá je jeho oporou

STRUČNÝ DEJ:

Holden rozpráva svoj príbeh, ktorý sa stal pred rokom. Hoci je Holden veľmi chytrý, škola ho nezaujíma, a tak sa neučí. Postupne ho vyhodia z niekoľkých škôl. Práve je vyhodený z ďalšej školy (Pencey), ale kým rodičia obdržia od školy informujúci list, rozhodne sa zatiaľ domov nevrátiť. Odchádza teda do New Yorku, kde sa ubytuje v hoteli. Večer navštívi kluby, kde sa opije. V hotelovom výťahu mu poslíček ponúkne prostitútku. Holden súhlasí. Keď za ním príde na izbu, vyhovorí sa, že je zranený a že sa chce len rozprávať. Prostitútka však od neho chce viac peňazí, než mu povedal poslíček. Holden nesúhlasí a dostane sa do sporu s jej pasákom. Následne navštívi aj svojho obľúbeného profesora, ktorý mu tiež ponúkne, aby uňho prespal. Holden sa prebudí nato, že ho profesor ohmatáva, a zhnusený jeho správaním utečie. Stretne sa aj so svojou kamarátkou Sally, s ktorou sa ide korčuľovať. Nakoniec navštívi svoju sestru Phoebe, ktorá mu jeho nápad utiecť preč vyhovorí. Holden teda zostáva. Sám však neverí, že sa polepší.

PERSPEKTÍVA:

Autor se snaží do hĺbky opísať Holdenovu situáciu, jeho pocity. V priebehu jeho rozprávania sa aj dozvedáme, prečo autor pomenoval túto knihu Kto chytá v žite - podľa textu pesničky. Holden sa zamýšľa nad zmyslom života, nad tým, čo by chcel robiť - chytať deti v žite tak, aby nemohli spadnúť zo skaly. To by bolo jediné, čo by mu prinášalo v živote radosť.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jana Plachá, 21.09.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Kto chytá v žite v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Jerome David Salinger - Kto chytá v žite
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 011
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­