SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Salinger Jerome David (*01.01.1919 - †27.01.2010)

­­­­

Kto chytá v žite

Jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry 20. storočia zobrazuje príbeh trojdňového blúdenia Holdena Caulfielda, jeho mravnú čistotu a neutíchajúcu silu v boji proti meštiactvu. Pôvabný príbeh z amerického študentského prostredia o neúspešnom študentovi a jeho rodičoch, pedagógoch, prvých láskach, o mladých ľuďoch, napísaný sviežim tínedžerským slangom.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydané v roku 2019 vydavateľstvom Slovenský spisovateľ, slovenčina, počet strán 223.

ŽÁNER:

psychologický román

MIESTO A ČAS DEJA:

New York, 50. roky

HLAVNÉ POSTAVY:

Holden Caulfield - 17-ročný, chudý, nevyrovnaný, dospievajúci mladík
Phoebe - Holdenova mladšia sestra, ktorá je jeho oporou

STRUČNÝ DEJ:

Holden rozpráva svoj príbeh, ktorý sa stal pred rokom. Hoci je Holden veľmi chytrý, škola ho nezaujíma, a tak sa neučí. Postupne ho vyhodia z niekoľkých škôl. Práve je vyhodený z ďalšej školy (Pencey), ale kým rodičia obdržia od školy informujúci list, rozhodne sa zatiaľ domov nevrátiť. Odchádza teda do New Yorku, kde sa ubytuje v hoteli. Večer navštívi kluby, kde sa opije. V hotelovom výťahu mu poslíček ponúkne prostitútku. Holden súhlasí. Keď za ním príde na izbu, vyhovorí sa, že je zranený a že sa chce len rozprávať. Prostitútka však od neho chce viac peňazí, než mu povedal poslíček. Holden nesúhlasí a dostane sa do sporu s jej pasákom. Následne navštívi aj svojho obľúbeného profesora, ktorý mu tiež ponúkne, aby uňho prespal. Holden sa prebudí nato, že ho profesor ohmatáva, a zhnusený jeho správaním utečie. Stretne sa aj so svojou kamarátkou Sally, s ktorou sa ide korčuľovať. Nakoniec navštívi svoju sestru Phoebe, ktorá mu jeho nápad utiecť preč vyhovorí. Holden teda zostáva. Sám však neverí, že sa polepší.

PERSPEKTÍVA:

Autor se snaží do hĺbky opísať Holdenovu situáciu, jeho pocity. V priebehu jeho rozprávania sa aj dozvedáme, prečo autor pomenoval túto knihu Kto chytá v žite - podľa textu pesničky. Holden sa zamýšľa nad zmyslom života, nad tým, čo by chcel robiť - chytať deti v žite tak, aby nemohli spadnúť zo skaly. To by bolo jediné, čo by mu prinášalo v živote radosť.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jana Plachá, 21.09.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Kto chytá v žite v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Jerome David Salinger - Kto chytá v žite

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2021!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 953 959
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)