SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Ballard James Graham (*15.11.1930 - †19.04.2009)

­­­­

Betónový ostrov

Príbeh tridsaťpäťročného architekta Roberta Maitlanda, ktorý po autonehode zostane uväznený na malej betónovej ploche.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Betonový ostrov, Ballard J. G. Rok vydania 1997, vydavateľstvo Votobia, jazyk čeština, 129 strán.

STRUČNÝ OBSAH:

Hlavným hrdinom príbehu, ktorý sa odohráva na konci minulého storočia v Anglicku, je architekt Robert Maitland. Práve sa vracia domov po trojdňovej konferencii a zároveň po "malých prázdninách" so svojou milenkou, doktorkou Helene Fairfaxovou. Doma naňho čaká manželka a syn, ktorého má vyzdvihnúť zo školy. Rúti sa vo svojom striebornom jaguári po diaľnici, keď mu zrazu praskne pneumatika predného ľavého kolesa a Maitland havaruje.

Keď sa preberie, zistí, že sa nachádza na neveľkej betónovej ploche vzniknutej pod tromi cestami, ktoré sa navzájom križujú. Je od krvi, celý poudieraný, ale našťastie inak zdravý. Vysúka sa z auta a okamžite sa snaží vyšplhať po deväť metrov vysokom násype na diaľnicu. Val je veľmi sypký, trvá to veľmi dlho, ale nakoniec sa to predsa len podarí.

Maitland stojí na diaľnici, autá jazdia jedno za druhým, nárazník na nárazníku, NIKTO ale nezastaví. Nakonec ide auto bez rozsvietených svetiel, narazí do Maitlanda a odhodí ho naspäť na "betónový ostrov".

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Simonka, 13.12.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Betónový ostrov v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
James Graham Ballard - Betónový ostrov
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 730
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)