SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

Zvieracia farma

Z politickej bájky a alegórie sa čoskoro po vydaní stal bestseller. Dôvodov obrovského úspechu knihy je hneď niekoľko: vedľa nespochybniteľných literárnych kvalít a estetickej pôsobivosti to bola kritika stalinského režimu, vo svojej dobe veľmi zriedkavá. Navyše realitu vtedajšieho Sovietskeho zväzu predstavila spôsobom veľmi komickým a dôverne známym, takže banalita zla tu vyvstala v celej svojej hrozivosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Orwell, George. - B. v. - Bratislava : Slovart, 2013. - 101 s. - ISBN 978-80-556-1084-9.

SPOLOČENSKÁ PROBLEMATIKA, PROSTREDIE:

Alegória; zvieracia spoločnosť podlieha vplyvu jedincov, ktorí s ňou manipulujú - paralela s totalitnými režimami. "Diktatúra" človeka nahradená spoločnosťou, kde "všetky zvieratá sú si rovné", nakoniec sa ale uplatnilo dokončenie "ale niektoré sú si rovnejšie", oslovenia "vodca", "súdruh", "súdružka", verejné popravy za "zradu" či nezmyselné prehrešky, ...

DEJ:

Zvieratká na farme sa pod vedením chytrých prasiat Kuliša a Napolenoa rozhodnú skoncovať s nadvládou človeka - "Každý, kto chodí po dvoch nohách, je nepriateľ, každý, kto chodí po štyroch alebo má krídla, je priateľ."
Prasatá im sľúbia, že budú dostávať viac žrádla a budú menej pracovať, učia ich čítať, poriadajú schôdze, kde sa o všetkom hromadne hlasuje, každý má svoju funkciu a svoje práva, všetko patrí všetkým. Sprvoti to vyzerá na ideálnu spoločnosť, ale len do doby, keď sa prasatá začnú separovať.
Zvieratká im slepo veria, tie hlúpejšie, ale aj tie inteligentnejšie sa dajú ľahko presvedčiť o zjavných nezmysloch (prasatá nemusia pracovať, pretože majú veľa duševnej práce s vedením chodu farmy, ...). Kulišove myšlienky sú čisté a chce dodržať svoje sľuby, ale je ostatnými prasatami, hlavne Napoleonom, vyhnaný a vyhlásený za nepriateľa a zradcu.
Napoleon sa naopak dosadí na post "vodcu", svoju moc upevňuje strachom "poddaných" z ním vychovaných psov, ktorí majú príkaz neposlušným zvieratkám prehryznúť hrdlo.
Obyvatelia farmy sa majú čím ďalej tým horšie, teda okrem prasiat, ktoré dokonca spia v posteliach, pijú alkohol, chodia po dvoch nohách, obliekajú sa a prejedajú. Nakoniec dokonca začnú viesť podozrivé obchody s ľuďmi, pôvodnými nepriateľmi.
V úplnom závere sa ocitáme v miestnosti, kde sa kvôli banalite do krvi hádajú "obchodní partneri" - prasatá a ľudia. Už ale nespoznať, kto je kto, všetci majú charakterové rysy oboch.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Anežka, 04.04.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Zvieracia farma v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
George Orwell - Zvieracia farma
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 726
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)