SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

García Lorca Federico (*05.06.1898 - †19.08.1936)

­­­­

Krvavá svadba

Trojaktová tragédia rozčlenená básnikom do 7 obrazov je písaná prózou preloženou básnickými pasážami a svadobnými piesňami. Dej sa odohráva v španielskej dedine.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Krvavá svadba : Hra v troch dejstvách. (Sedem obrazov) García Lorca Federico, 1961, SVKL, slovenčina, 127 s.

PRVÉ DEJSTVO:

1. obraz

Matka sa bojí o svojho syna, ktorý odchádza za prácou na vinicu, pretože tam sú bitkári a mohol by prísť o život ako jeho otec a starší brat. Po jeho odchode príde za matkou jeho nevesta - chudobná dievčina zo samoty, ktorá už jedného ženícha mala, ale Leonardo sa neoženil nakoniec s ňou, ale s jej sesternicou.

2. obraz

V rodine Leonarda. Manželka má tušenie, že Leonardo tajne chodí za svou minulou nevestou, ale Leonardo zapiera.

3. obraz

Matka so synom idú do domu nevesty, kde je jej otec, matka už zomrela. Svadba je dohodnutá na ďalší štvrtok. Nevesta sa chová veľmi milo, ale keď odídu, je bez seba od zlosti. Slúžka prezradila, že nevesta chodí v noci za Leonardom.

DRUHÉ DEJSTVO:

1. obraz

Svadobný deň. Do domu nevesty príde Leonardo, obaja si povedia, že sa milujú, ale patria inému. Leonardova žena to tuší a chce oňho bojovať. Matka povedala synovi, že to bol Leonard, kto zabil jeho otca a brata.

2. obraz

Po svadbe nevesta povie, že si ide odpočinúť, ale miesto toho ujde s Leonardom na jendom koni preč. Celá dedina ich prenasleduje.

TRETIE DEJSTVO:

1. obraz

Dedinčania utekajúcich milencov dostihnú a dôjde k bitke. Osud milencov sa naplnil.

2. obraz

Do dediny privezú dve mŕtve telá - Leonarda a ženícha, ženy plačú nad mŕtvymi telami mužov.

Básnik vychádzal zo skutočnej udalosti tragickej lásky dvoch mladých ľudí, ktorým bolo určené žiť len pre seba, no spoločenské konvencie im nedovolili byť spolu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Krvavá svadba v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Federico García Lorca - Krvavá svadba
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 538
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)