SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Euripidés (*480 p.n.l. - †406 p.n.l.)

­­­­

Medea

Antická tragédia, v ktorej hlavná hrdinka zo žiarlivosti, nenávisti a túžby po pomste zavraždí vlastné deti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

V roku 1995 vyšlo vo vydavateľstve Interpopulart Slovakia, slovenčina, počet strán 63.

OBSAH:

Iáson sa chce oženiť s korintskou princeznou, dcérou kráľa Kreonta, Glaukou, a preto chce opustiť svoju ženu Medeu a svojich dvoch synov. Medea preklína Iásona. Kreont z nej má strach, a tak jej povie, aby odišla aj so synmi z kráľovstva. Medea od neho vyprosí jeden deň, aby sa mohla pripraviť na odchod. Medea sa nemôže vrátiť do svojej rodnej vlasti, pretože zradila otca a zabila brata pre Iásona, aby získala zlaté rúno. Medein priateľ jej povie, že uňho vždy nájde útočisko v Aténach.

Medea vymyslí plán, ako najviac ublížiť Iásonovi. Po svojich synoch pošle svadobné dary budúcej žene Iásona: zlatú korunku a šaty. Hneď ako si princezná vezme na seba dary, začne pôsobiť jed v nich a ona umiera aj so svojím otcom, ktorý sa jej pokúsil pomôcť.

Synovia sa vrátia k matke, ktorá ich ale zavraždí; je to podľa nej lepšie, než aby ich vydala svojim nepriateľom. Iáson ju prosí o ich telá, ale ona ich chce pochovať sama. Odchádza na voze ťahanom drakmi, ktorý zdedila po otcovi, z Korintu do Atén k svojmu priateľovi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: peg.gy, 16.10.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Medea v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Euripidés - Medea
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 216
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­