SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Euripidés (*480 p.n.l. - †406 p.n.l.)

­­­­

Medea

Antická tragédia, v ktorej hlavná hrdinka zo žiarlivosti, nenávisti a túžby po pomste zavraždí vlastné deti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

V roku 1995 vyšlo vo vydavateľstve Interpopulart Slovakia, slovenčina, počet strán 63.

OBSAH:

Iáson sa chce oženiť s korintskou princeznou, dcérou kráľa Kreonta, Glaukou, a preto chce opustiť svoju ženu Medeu a svojich dvoch synov. Medea preklína Iásona. Kreont z nej má strach, a tak jej povie, aby odišla aj so synmi z kráľovstva. Medea od neho vyprosí jeden deň, aby sa mohla pripraviť na odchod. Medea sa nemôže vrátiť do svojej rodnej vlasti, pretože zradila otca a zabila brata pre Iásona, aby získala zlaté rúno. Medein priateľ jej povie, že uňho vždy nájde útočisko v Aténach.

Medea vymyslí plán, ako najviac ublížiť Iásonovi. Po svojich synoch pošle svadobné dary budúcej žene Iásona: zlatú korunku a šaty. Hneď ako si princezná vezme na seba dary, začne pôsobiť jed v nich a ona umiera aj so svojím otcom, ktorý sa jej pokúsil pomôcť.

Synovia sa vrátia k matke, ktorá ich ale zavraždí; je to podľa nej lepšie, než aby ich vydala svojim nepriateľom. Iáson ju prosí o ich telá, ale ona ich chce pochovať sama. Odchádza na voze ťahanom drakmi, ktorý zdedila po otcovi, z Korintu do Atén k svojmu priateľovi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: peg.gy, 16.10.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Medea v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Euripidés - Medea
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 379
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)