SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Chrobák Dobroslav (*16.02.1907 - †16.05.1951)

­­­­

Drak sa vracia

Drak sa vracia je naturisticko-psychologická románová novela. Prvýkrát bola vydaná v roku 1943 a zaraďujeme ju do slovenskej prózy naturizmu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Chrobák Dobroslav, 1979, Slovenský spisovateľ, slovenčina, 206 s., ilustr.

PROSTREDIE:

dedinské, horské - Horný Liptov

IDEA:

Odsúdenie neznámeho človeka na základe predsudkov nie je správne, až potom, čo ho naozaj spoznáme, si môžeme utvoriť názor.

POSTAVY:

Drak (Martin Lepiš Madlušovie - Čierny Macek),
Eva (zamilovaná do Draka),
Šimon Jarjabek (Evin manžel),
dedinčania

STRUČNÝ DEJ:

Šimon príde domov a oznámi svojej manželke Eve, že Drak sa vrátil do dediny. Eve sa vybavia všetky spomienky na to, ako sa doňho zaľúbila, ako ho dedinčania zbili a on ušiel. Šimon podozrieva Evu, že pôjde hneď v prvú noc Draka navštíviť, ale mýli sa.

Dozvedáme sa Drakov životný príbeh - ako opustenú sirotu ho našiel starý Lepiš Madlušovie pri ceste a urobil si z neho pomocníka. Drak je trochu iný ako ostatní - odmalička mal málo ľusdkého kontaktu. Keď starý hrnčiar Madlušovie umiera, dedinčania mu pripisujú jeho smrť. S Drakom spájajú aj ďalšie nešťastné udalosti, ako sucho, neúrodu či smrť dedinčanky na poli. Preto sa dedina obáva, že všetko sa bude opakovať, keďže Drak sa vrátil.

V horách vypukli požiare pre suchoty, dedinská črieda dobytku v horách nemá čo žrať a tak richtár potrebuje pomoc. Drak sa dobrovoľne prihlási, že on zachráni čriedu. Muži rozhodnú, že s ním má ísť aj Šimon.

Spolu zachránia stádo, ale potom dôjde medzi nimi ku konfliktu a pobijú sa. Šimon potom začne podozrievať Draka, že predal čriedu Poliakom, zbehne do dediny a podpáli Drakovu vyžiháreň. Drak ale nakoniec prichádza spolu so stádom a so svojou Zoškou. Šimon si uvedomí, že urobil veľkú chybu a pýta si od Draka odpustenie, ale ten je veľkorysý a tvrdí, že aj on ublížil Šimonovi tým, že opustil Evu, keď otehotnela. Keď vidí Draka s inou ženou - Zoškou, Eva si uvedomí, že nemala čakať na Draka, ale mala si viac ceniť Šimona.

V epilógu Eva, ktorá je rozprávačom, dorozpráva príbeh svojmu vnúčikovi: "- Potom? Potom už nebolo nič. Mali sa radi a žili spolu šťastne, kým nepomreli... Spi syn môj!"

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 22.06.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Dobroslav Chrobák - Drak sa vracia
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 995 005
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­