SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Chrobák Dobroslav (*16.02.1907 - †16.05.1951)

­­­­

Drak sa vracia

Drak sa vracia je naturisticko-psychologická románová novela. Prvýkrát bola vydaná v roku 1943 a zaraďujeme ju do slovenskej prózy naturizmu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Chrobák Dobroslav, 1979, Slovenský spisovateľ, slovenčina, 206 s., ilustr.

PROSTREDIE:

dedinské, horské - Horný Liptov

IDEA:

Odsúdenie neznámeho človeka na základe predsudkov nie je správne, až potom, čo ho naozaj spoznáme, si môžeme utvoriť názor.

POSTAVY:

Drak (Martin Lepiš Madlušovie - Čierny Macek),
Eva (zamilovaná do Draka),
Šimon Jarjabek (Evin manžel),
dedinčania

STRUČNÝ DEJ:

Šimon príde domov a oznámi svojej manželke Eve, že Drak sa vrátil do dediny. Eve sa vybavia všetky spomienky na to, ako sa doňho zaľúbila, ako ho dedinčania zbili a on ušiel. Šimon podozrieva Evu, že pôjde hneď v prvú noc Draka navštíviť, ale mýli sa.

Dozvedáme sa Drakov životný príbeh - ako opustenú sirotu ho našiel starý Lepiš Madlušovie pri ceste a urobil si z neho pomocníka. Drak je trochu iný ako ostatní - odmalička mal málo ľusdkého kontaktu. Keď starý hrnčiar Madlušovie umiera, dedinčania mu pripisujú jeho smrť. S Drakom spájajú aj ďalšie nešťastné udalosti, ako sucho, neúrodu či smrť dedinčanky na poli. Preto sa dedina obáva, že všetko sa bude opakovať, keďže Drak sa vrátil.

V horách vypukli požiare pre suchoty, dedinská črieda dobytku v horách nemá čo žrať a tak richtár potrebuje pomoc. Drak sa dobrovoľne prihlási, že on zachráni čriedu. Muži rozhodnú, že s ním má ísť aj Šimon.

Spolu zachránia stádo, ale potom dôjde medzi nimi ku konfliktu a pobijú sa. Šimon potom začne podozrievať Draka, že predal čriedu Poliakom, zbehne do dediny a podpáli Drakovu vyžiháreň. Drak ale nakoniec prichádza spolu so stádom a so svojou Zoškou. Šimon si uvedomí, že urobil veľkú chybu a pýta si od Draka odpustenie, ale ten je veľkorysý a tvrdí, že aj on ublížil Šimonovi tým, že opustil Evu, keď otehotnela. Keď vidí Draka s inou ženou - Zoškou, Eva si uvedomí, že nemala čakať na Draka, ale mala si viac ceniť Šimona.

V epilógu Eva, ktorá je rozprávačom, dorozpráva príbeh svojmu vnúčikovi: "- Potom? Potom už nebolo nič. Mali sa radi a žili spolu šťastne, kým nepomreli... Spi syn môj!"

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 22.06.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Dobroslav Chrobák - Drak sa vracia

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2021!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 757 882
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)