SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Alighieri Dante (*1265 - †14.09.1321)

­­­­

Božská komédia

V talianskom origináli La Divina Commedia. Komédia nie je v tomto zmysle slova žartovnou príhodou so šťastným koncom, to by sme Danteho ťažko podcenili (preto je názov z môjho pohľadu ľahko zavádzajúci). Nie, Dantova komédia (Božská) je porovnávaná s významom zobrazenia ľudského osudu, ktorý vedie k spáse, táto komédia má oveľa hlbší význam - nielen umelecký, ale aj duchovný a filozofický.

BIBLIOGRAICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave : Tatran, 1986. - 423 strán, ilustr. - (Výber ; 56).

KOMPOZÍCIA:

Epos sa skladá celkom zo stovky spevov, prvý spev Peklo je úvodom k celému eposu, ďalej potom obsahuje každá časť tridsaťtri spevov. Spevy sú napísané tercínami, to znamená trojveršovými strofami.

STRUČNÝ DEJ:

Dielo je rozdelené na tri časti: Peklo, Očistec a Raj.

Začína tým, že Dante (to, že hlavným hrdinom knihy je sám autor, to, že má /autor/ obdiv k antickej vzdelanosti, a tiež to, že sa snaží zachytiť zážitok lásky, ukazuje na renesančné obdobie) zablúdi v lese, a je prenasledovaný tromi šelmami, ktoré predstavujú tri hlavné hriechy: Pýcha, Zmyselnosť a Lakomosť. Zachraňuje ho básnik Vergilius, ktorého vyslala Beatrice, Dantova láska. Vergilius, ktorý je pre autora symbolom pozemského vedenia, Danteho postupne prevedie Peklom, kam Dante umiestnil svojich politických odporcov (aké láskavé), s ktorými má však súcit (veľmi láskavé). Dante stretáva mnoho osobností, ktoré majú rôzne osudy, sú tu pohanskí bohovia, ľudia všetkých národov i vekov, ale aj tiene, démoni, anjeli, diabli.

Peklo je symbolizované deviatimi kruhmi utrpenia podľa miery previnenia - na samom dne sídli Lucifer Antikrist, Vládca pekiel. Peklo je tu spracované najlepšie, pretože nie je poznačené kresťanskými dogmami vtedajšej doby. Autor používa veľmi realistické popisy a nešetrí na detailoch.

Očistec má podobu ostrova s horou uprostred, tu si hriešni odpykávajú svoj trest, ale potom smú vstúpiť do Edenu.

Rajom ho sprevádza sama Beatrice, pretože Vergilius ako pohan sem nesmie vstúpiť. Beatrice, idealizovaná postava Dantovej zosnulej platonickej lásky, je pre neho symbolom božej pravdy. Dante sa potom vracia, aby všetko spísal a oznámil svetu. Prebúdza sa na prvom kroku do lesa.

Na svojej púti troma záhrobnými ríšami v rozhovoroch s dušami zomrelých kritizuje súčasnú politiku a svojich odporcov. Snaží sa o umelecké zobrazenie problémov celého vtedy známeho sveta, v diele nájdeme biblické mýty aj udalosti starovekých dejín.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: assarhadon, 06.04.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Božská komédia v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Dante Alighieri - Božská komédia
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 850
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­