SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Lindgrenová Astrid (*14.11.1907 - †28.01.2002)

­­­­

Zbojníkova dcéra Ronja

Rozprávkový príbeh o dvoch lúpežnických deťoch, ktoré svojim priateľstvom zmieria znepriatelené lúpežnické rody.
Lúpežníci žijú na spustnutom hrade uprostred divokého lesa, obývaného okrem nich aj rozprávkovými bytosťami. Obe deti sa voľne potulujú okolím a ich samostatné správanie a rozhodovanie je nielen rozprávkovo správne a spravodlivé, ale aj ľudsky ťažké a bolestné.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydali Mladé letá ako 1. vydanie v Bratislave v roku 1989. Pre čitateľov od 11 rokov. 154 strán, ilustrované.

HLAVNÉ POSTAVY:

Ronja - dcéra lúpežníka Mattisa a jeho manželky Lovisy; čiernovlasá, odvážna a tvrdohlavá
Birk - syn lúpežníka Borky; narodil sa v rovnakú noc ako Ronja
Mattis - vodca lúpežníkov; otec Ronja; neznáša Borku
Borka - vodca lúpežníkov; otec Birka; neznáša Mattisa

MIESTO DEJA:

Dej sa odohráva v Mattisovom lese, kde žije Mattis s jeho tlupou lúpežníkov.

DEJ:

Ronja sa narodila za búrlivej noci, pri ktorej blesk rozpolil hrad, na ktorom vládne Mattis jeho lupičom. Do druhej časti hradu sa nasťahoval Borka so svojimi lúpežníkmi. To Mattisa nahnevalo a chcel Borku vyhnať.

Medzitým Ronja stretne v lese Birka, syna Borky, s ktorým sa postupne spriatelí. Keď však Mattis zistí, že sa Ronja a Birk rozhodli byť súrodencami, vyhlási, že Ronja už nie je jeho dcéra. Tvrdohlavá Ronja sa nedá a uteká s Birkom do Medvedej jaskyne ...

Tu prežívajú najkrajšie leto ich života, pri ktorom zažijú mnohé dobrodružstvá s čumbrkmi, šedivíkmi, veternicami a ďalšími rozprávkovými bytosťami. Každé leto však raz skončí a deti musia riešiť problém so zimou. Ak zostanú v jaskyni, pomrznú.

Jedného dňa sa v lese objavuje Mattis, ktorý sa ospravedlňuje za svoje správanie a berie deti domov.
Lúpežnicke tlupy sa tak uzmierujú a lúpia v Mattisovom lese spoločne.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha sa mi veľmi páčila, je pekne napísaná a ja som sa mohla vrátiť do detských rokov. Páči sa mi, že aj napriek nemalým dobrodružstvám všetko dobre dopadlo.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Káťa Kučerová, 22.03.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Pipi Dlhá Pančucha
-Zbojníkova dcéra Ronja
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Zbojníkova dcéra Ronja v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Astrid Lindgrenová - Zbojníkova dcéra Ronja
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 929
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­