SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Lindgrenová Astrid (*14.11.1907 - †28.01.2002)

­­­­

Pipi Dlhá Pančucha

Fantastické rozprávanie o podivuhodnom švédskom dievčatku, ktoré žije bez rodičov vo veľkej vile na konci mesta.
Na konci malého švédskeho mesta stojí v zanedbanej záhrade starý dom. Je to vila Vilekuly, do ktorej sa prisťahovala 9-ročná pehavé a ryšavé dievčatko Pipi. Žije tu úplne sama, lebo mamička jej umrela, keď bola malá, a ocko je pirátom na mori. Vôbec sa ale nebojí. Peňazí má plné truhlice a silu má, že jednou rukou unesie koňa. Nechodí do školy, robí si, čo sa jej zapáči, a vôbec žije úplne slobodným životom. Netýkajú sa jej každodenné povinnosti nielen dospelých, ale aj detí. Pipi je jednoducho podivuhodné dieťa. Má však dobré srdce a všetky deti ju majú rady. Nakoniec si ju obľúbia tiež dospelí, hoci si myslia, že by mala Pipi aspoň chodiť do školy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vo vydavateľstve Mladé letá v Bratislave roku 1995 ako 4. vyd., (1. samostatné). Pre čitateľov od 6 rokov. 88 strán, ilustrované. ISBN 80-06-00571-0.

STRUČNÝ DEJ:

Pipi je malé ryšavé dievča, ktorému trčia copy do všetkých strán a ktoré je veľmi mrštné a silné. Pipi vyrastala na lodi s oteckom. Mamička jej zomrela, keď bola malá. Otecko Pipi kupoval na cestách darčeky. Raz pri búrke ho ale voda zmietla do mora a Pipi ho už nevidela. Myslia si, že je od tej doby nejakým černošským kráľom na ostrove.

Námorníci ju neskôr vylodili v malom mestečku, kde otecko predtým kúpil vilu. Pipi sa do nej nasťahuje. Vedľa bývajú veľmi dobré deti Anika a Tomy. Tí dvaja boli veľmi radi, že sa k nim Pipi prisťahovala, pretože od tej doby spolu zažívajú veľa dobrodružstiev ...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Nikyška, 22.03.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Pipi Dlhá Pančucha
-Zbojníkova dcéra Ronja
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Pipi Dlhá Pančucha v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Astrid Lindgrenová - Pipi Dlhá Pančucha
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 911
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­