SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

­­­­

Denník Anny Frankovej

V priebehu dvoch rokov (1942 až 1944), od svojich trinástich do pätnástich rokov, zaznamenáva dievča svoje úvahy, zážitky, pocity a drobné všedné udalosti, ako ich prinášal život v stiesnenom priestore bez možnosti súkromia. Nakoniec bol úkryt rodiny prezradený a všetci jeho obyvatelia presunutí do koncentračného tábora. Z celej rodiny prežil len otec dievčaťa, ktorý aj po vojne skorigované denníky svojej dcéry vydal. Kniha potom bola po rokoch znovu vydaná v úplne inej podobe.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Denník Anny Frankovej: 12. jún 1942 - 1. august 1944 / Franková, Anna. - B. v. - Bratislava : Archa, 1996. - 273 s., fotogr. - ISBN 80-7115-125-4.

OBSAH:

Malé židovské dievčatko z Nemecka sa s rodinou presťahovalo do Holandska kvôli 2. svetovej vojne.

12. júna 1942 dostala Anna na svoje trináste narodeniny denník. Žije spokojne až do chvíle, keď musí zo dňa na deň opustiť domov a nasťahovať sa za otáčajúci sa regál otcovej pracovne, kde je ukrytých niekoľko obytných miestností. Má to byť dočasné útočisko pre Annu, jej rodinu a niekoľko priateľov.
Stále sa cíti osamelá, a preto píše Kitty (denníku) listy, v ktorých jej líči život v zadnom dome.

Píše o každodenných malicherných hádkach a problémoch. Potom spozná bližšie Petra, ktorý v dome tiež prežíva, a zistia, že majú veľa vecí, a tiež pocitov, spoločných. Spriatelia sa a neskôr sa do seba zamilujú.

V roku 1944 už situácia začína vyzerať lepšie. Všetci veria v koniec vojny a oslobodenie. Začínajú plánovať, čo všetko urobia, keď vyjdú z domu.

Dňa 4. augusta 1944 pred domom zastaví auto. Vystúpia príslušníci SS a Zelenej polície. Je isté, že úkryt bol vyzradený. Zelená polícia zatkla všetkých osem ukrytých ľudí spolu s ich ochrancami. Po zatknutí boli rozdelení a dostávajú sa do rôznych koncentračných táborov. Jediný, kto prežije, je Annin otec, ktorý následne Annin denník vydá.

Mesiac pred koncom vojny Anna spolu so sestrou umiera na týfus v tábore Bergen-Belsen.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: pupina, 28.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Denník Anny Frankovej, Denník Anny Frankovej (2)
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Denník Anny Frankovej v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Anna Franková - Denník Anny Frankovej
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 975
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­