SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Poe Allan Edgar (*19.01.1809 - †07.10.1849)

­­­­

Eleonóra

V poviedke sa autor kontroverzne priznáva k svojej láske voči vlastnej sesternici.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v češtine vo vydavateľstve Levné knihy KMa roku 2002 v zbierke Jáma a kyvadlo a jiné povídky, počet strán 496.

DEJ:

Keď má Eleonóra 15 rokov, zasiahne rana osudu a Eleonóra umiera. V hodine jej smrti hlavný hrdina (a zároveň autor) sľubuje Eleonóre vernú lásku. Tá ho prosí, aby neopúšťal Údolie dúhových tráv, kde spoločne s jej matkou žili. Chlapec jej to sľúbi. Eleonóra sa svojho milého snaží utešiť slovami, že nad ním bude držať ochrannú ruku a keď to bude čo i len trošku možné, bude za ním chodiť. Po chvíli umiera.

Keď uplynul nejaký čas, mládenec už nebol schopný uniesť žiaľ, ktorý mu prinášali spomienky na oné miesto. Rozhodne sa odísť. Prijal prácu na kráľovskom dvore, kde sa onedlho ako slúžka objavuje jedna dievčina, do ktorej sa mladík okamžite zamiluje.
Zistí, že sa volá Ermengarda a nakoniec sa s ňou ožení. Sľuby, ktorými sa zaprisahal sesternici, ho trápia, ale neodradia. Avšak v jednu noc začuje hlasy, ktoré mu oznámili, že urobil dobrú vec, keď sa oženil s Ermengardou. Sľuby dané svojej láske z údolia dúhových tráv už vraj neplatia, ale dôvod sa dozvie až po smrti.

Hlavný hrdina tak dostane odobrenie svojej lásky a môže sa s Eleonórou nadobro rozlúčiť. Alebo aspoň do svojej smrti...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jeannie Kelly, 21.12.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Eleonóra
-Havran
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Eleonóra v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Allan Edgar Poe - Eleonóra
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 031
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­