SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie pojmu slovnicek-pojmov

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť pojem

Antiliterárny štýl je básnické vyjadrenie blížiace sa próze a vypovedajúce napríklad o témach ako nočný život, predajná láska atď. Používa nespisovný jazyk a miestami vulgarizmy. Skutočnosť pomenúva priamo, vyskytuje sa tu irónia a zosmiešnenie súdobej spoločnosti. Básne sú písané spravidla ja-formou, autor sa štylizuje do postavy „zhýralca“.

  • provokujúci, šokujúci, otvorený odpor k měštianskemu svetu, falošnej morálke a pokrytectvu
  • využitie dobových foriem ľudovej zábavy (šansóny, kuplety ⇒ posmešné piesne)
  • pravidelný verš, podobá se piesni (niekedy sú básne zhudobňované)
  • hovorové a vulgárne slová, bežné obraty
  • prevažne priame pomenovanie, málo metafor, veľmi jednoduché (odlišnosť od symbolistov)
  • obraz veľkomesta (kaviarne, nočné podniky, krčmy, sex a pohlavné choroby)
  • zdanlivý cynizmus, provokácia, pocit márnosti, irónia, výsmech, sarkazmus (bráni sa, skrýva bolesť, horkosť, sklamanie, rezignáciu)

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené/upravené: 03.09.2019

­­­­

Vysvetlenie pojmu Antiliterárny štýl v češtine?

Vysvetlenie tohto hesla v českom jazyku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k pojmu
Antiliterárny štýl
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 680 917
Odozva: 0 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­