SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie pojmu slovnicek-pojmov

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť pojem

Antiliterárny štýl je básnické vyjadrenie blížiace sa próze a vypovedajúce napríklad o témach ako nočný život, predajná láska atď. Používa nespisovný jazyk a miestami vulgarizmy. Skutočnosť pomenúva priamo, vyskytuje sa tu irónia a zosmiešnenie súdobej spoločnosti. Básne sú písané spravidla ja-formou, autor sa štylizuje do postavy „zhýralca“.

  • provokujúci, šokujúci, otvorený odpor k měštianskemu svetu, falošnej morálke a pokrytectvu
  • využitie dobových foriem ľudovej zábavy (šansóny, kuplety ⇒ posmešné piesne)
  • pravidelný verš, podobá se piesni (niekedy sú básne zhudobňované)
  • hovorové a vulgárne slová, bežné obraty
  • prevažne priame pomenovanie, málo metafor, veľmi jednoduché (odlišnosť od symbolistov)
  • obraz veľkomesta (kaviarne, nočné podniky, krčmy, sex a pohlavné choroby)
  • zdanlivý cynizmus, provokácia, pocit márnosti, irónia, výsmech, sarkazmus (bráni sa, skrýva bolesť, horkosť, sklamanie, rezignáciu)

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené/upravené: 03.09.2019

­­­­

Vysvetlenie pojmu Antiliterárny štýl v češtine?

Vysvetlenie tohto hesla v českom jazyku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k pojmu
Antiliterárny štýl
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 300 340
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)