SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

O hravosti

Deti sú hravé. A podľa mňa im to prináša mnoho uspokojenia a šťastia.
Keď ale človek vyrastie, dospeje, začína si myslieť, že hranie sa už pre neho nehodí. A tak sa pomaly odnaučuje hranie a pripravuje sa aj o tú radosť z hry. Ale pritom je to zbytočné!

Keď som mal asi tak 14 rokov, zaumienil som si, že zostanem celý život malým chlapcom. A robím preto všetko, čo môžem. Okrem iného aj to, že som nezabudol sa hrať. Hra je krásna vec!

Hrám sa všelijako, napríklad so slovíčkami, sám so sebou, s cudzími ľuďmi, s vecami. Hra ma dokáže úplne pohltiť. A keď je to napríklad hra s niekým iným, kto sa do nej dokáže takisto ponoriť naplno, je to super!

Lenže väčšina dospelých sa hrať nedokáže. Možno to dokonca považujú za svoju vyspelosť a výhodu. Je mi ich ľúto. Hrou sa človek odreaguje, "vyplaví z mysle" zlé myšlienky a zážitky. A že do hry musí vložiť niečo zo seba a trochu riskovať, minimálne stratu vlastnej dôstojnosti, to je podľa mňa veľmi očisťujúce. Mnoho ľudí si na svojej dôstojnosti veľmi zakladá, a predstava, že by mohla byť čo i len trošičku znížená, je pre nich úplne neprijateľná.
Mne je moja dôstojnosť fuk. Rovnako ma veľmi netrápi byť nekonformný, trochu odlišný ako iní. A tak mi nerobí problém si počas chôdze po chodbe v práci vyskočiť a dotknúť sa stropu, zo schodov nechodiť "normálne", ale trebárs vyskočiť či zoskočiť o niekoľko schodov naraz, alebo vykonávať iné "blbosti".

S ľuďmi sa hrám tak, že sa snažím ich prekvapiť nejakou reakciou, ktorá nie je obvyklá a ktorú nečakajú. Vypustím "skúšobný balónik", či má ten druhý aj náladu na blbnutie, a pokiaľ na moju nahrávku reaguje smečom, mám radosť.

A o hraní s vecami by som mohol rozprávať veľmi dlho. Napríklad ako som sa vyhral, ​​keď som si splnil jeden detský sen - mať svoj laser - a kúpil si laserové ukazovátko. Tých rôznych pokusov, ktoré som s ním urobil! A napadajú mi také veci, na ktoré by väčšina ľudí ani nepomyslela. A väčšinou mi pripadajú neobyčajne príťažlivé.
Kto sa nevie hrať, ako by bol mŕtvy!

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jakub Bandas (Bambino10), 18.01.2022

­­­­

Slohová práca O hravosti v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
O hravosti
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 680 349
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­