SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

O hravosti

Deti sú hravé. A podľa mňa im to prináša mnoho uspokojenia a šťastia.
Keď ale človek vyrastie, dospeje, začína si myslieť, že hranie sa už pre neho nehodí. A tak sa pomaly odnaučuje hranie a pripravuje sa aj o tú radosť z hry. Ale pritom je to zbytočné!

Keď som mal asi tak 14 rokov, zaumienil som si, že zostanem celý život malým chlapcom. A robím preto všetko, čo môžem. Okrem iného aj to, že som nezabudol sa hrať. Hra je krásna vec!

Hrám sa všelijako, napríklad so slovíčkami, sám so sebou, s cudzími ľuďmi, s vecami. Hra ma dokáže úplne pohltiť. A keď je to napríklad hra s niekým iným, kto sa do nej dokáže takisto ponoriť naplno, je to super!

Lenže väčšina dospelých sa hrať nedokáže. Možno to dokonca považujú za svoju vyspelosť a výhodu. Je mi ich ľúto. Hrou sa človek odreaguje, "vyplaví z mysle" zlé myšlienky a zážitky. A že do hry musí vložiť niečo zo seba a trochu riskovať, minimálne stratu vlastnej dôstojnosti, to je podľa mňa veľmi očisťujúce. Mnoho ľudí si na svojej dôstojnosti veľmi zakladá, a predstava, že by mohla byť čo i len trošičku znížená, je pre nich úplne neprijateľná.
Mne je moja dôstojnosť fuk. Rovnako ma veľmi netrápi byť nekonformný, trochu odlišný ako iní. A tak mi nerobí problém si počas chôdze po chodbe v práci vyskočiť a dotknúť sa stropu, zo schodov nechodiť "normálne", ale trebárs vyskočiť či zoskočiť o niekoľko schodov naraz, alebo vykonávať iné "blbosti".

S ľuďmi sa hrám tak, že sa snažím ich prekvapiť nejakou reakciou, ktorá nie je obvyklá a ktorú nečakajú. Vypustím "skúšobný balónik", či má ten druhý aj náladu na blbnutie, a pokiaľ na moju nahrávku reaguje smečom, mám radosť.

A o hraní s vecami by som mohol rozprávať veľmi dlho. Napríklad ako som sa vyhral, ​​keď som si splnil jeden detský sen - mať svoj laser - a kúpil si laserové ukazovátko. Tých rôznych pokusov, ktoré som s ním urobil! A napadajú mi také veci, na ktoré by väčšina ľudí ani nepomyslela. A väčšinou mi pripadajú neobyčajne príťažlivé.
Kto sa nevie hrať, ako by bol mŕtvy!

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jakub Bandas (Bambino10), 18.01.2022

­­­­

Slohová práca O hravosti v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
O hravosti
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 796
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)