SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Kde je pravda?

Ľudí už nie sú to, čo bývali. Zamysli sa a pochopíš, kde je pravda a to, čo hľadáš...

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akú rolu hrá v našom živote pravda? Prečo už nie sú ľudia tým, čo bývali? Prečo spolu nedokážeme žiť v mieri a pohode? Nehovoríte si náhodou, že na tieto otázky odpoveď ani nie je? Že každý človek je iný, a preto sa nedokážeme vžiť do úlohy toho druhého?

No tak, ľudia, preberte sa! Nechcem od vás toho tak veľa, len sa skúste vžiť do role niekoho iného. Nehovorím, že máte predstavivosť ako malé dieťa, ale kúsok tohto daru z detstva vám určite zostalo a navyše máte rozum. Alebo nie?
Modelová situácia: susedovi vážne ochorela manželka. Čo urobíte? Poviete si: "Panebože, to je hrozné! Ešteže sa to nestalo nám!" A z poverčivosti zaklopete na drevo, aby sa vám také nešťastie vyhlo na celé kilometre. Ale uvážte - keby ste takú vec vďaka svojmu pokrytectvu vôbec nevypustili z úst, nemuseli ste zaklopávať. Nemám pravdu? Nie je vhodnejšie prísť za susedom a uistiť ho, že to bude určite v poriadku a pokiaľ bude potrebovať, veľmi radi mu pomôžete s upratovaním, nákupom alebo obedom? Sme tu, aby sme si pomáhali. Ako by bolo vám, keby ste boli na jeho mieste a všetci by okolo vás chodili po špičkách a šepkali si o tom za rohom? No tak priznajte to - ešte horšie!

Prečo sme takí? Prečo jeden druhého navonok zbožňujeme a vo vnútri nenávidíme a závidíme mu? Závidíme si každú maličkosť. Je pravda, že niekto to dokáže dokonale zamaskovať, ale už pre ten pocit. Prečo si každý deň klameme všetci do očí? Sme tak zvyknutí na lož, že keď nám niekedy niekto povie pravdu, sme na neho naštvaní aj napriek tomu, že sme to chceli počuť. A dnešnej dobe sa všade klame. Doma, v škole, v práci, medzi priateľmi, na polícii, na úradoch, na ministerstve, vo vláde... (Možno je smiešne, že to tu uvádzam, vedia to predsa všetci, že? Tak prečo s tým nikto nič nerobí???)

Veľmi si cením ľudí, ktorí sú ku mne úprimní a snažím sa im to oplácať. Klamstvo patrí do nášho každodenného života. Ale predtým to tak nebolo. Iste, ľudia klamali vždy. Lenže nie tak veľmi ako teraz. Mali totiž vieru. Vieru v Boha a lož pre nich bola strašný hriech. Nehovorím, nech sa všetci dáme na modlenie, ale chce to mať vieru. Vieru v nás samých.

Napríklad moja známa je fakticky tučná. Keď sa ale pýtala, či tučná je, všetci jej hovorili, že nie, alebo že to nie je také strašné. Jasné, keby sme jej povedali pravdu, bola by naštvaná. Lenže potom, keď by ju opustilo štádium naštvanosti a preklínania nás, uvedomila by si, že sme hovorili pravdu a buď by sa s tým zmierila alebo by sa so sebou niečo urobila. Keď sa o sebe niečo dozviem a štve ma to (ak to nie sú tie iba prachobyčajné miestne klebety), je mi jasné, že je to pravda. A pretože ma to štve, mala by som s tým niečo urobiť, nie? Ako spolu môžeme žiť, keď si nemôžeme veriť každú druhú vetu?

Nehovorím, niekedy je výhodnejšie takticky mlčať, ale iba pokiaľ to nie je pud sebazáchovy. Pokiaľ totiž záleží na vašom dobre a očierňujete toho druhého, je to od vás sebecké. Veľmi sebecké. V takom prípade je správne položiť svoju hlavu katovi na klát, pretože keď už z toho nevyviaznete "živí", tak aspoň s trochu čistým svedomím.
Sú aj ľudia, ktorí navonok majú srdce z kameňa. Ale naozaj iba navonok. Každý z nás má cit, túži po pochopení, láske, podpore, ale jeho hrdosť mu nedovolí to ukázať ostatným. A týchto ľudí by sme mali skúsiť pochopiť a pomôcť im. Každý človek má nejakú slabinu, rovnako ako Achilleus svoju pätu. Pokiaľ sa nájde človek, ktorého neprelomíte a nevzbudíte v ňom žiadny cit, existuje jediné riešenie - patrí do psychiatrickej liečebne.

Chcela by som, aby ste z tohto článku pochopili, že aj keď mám do dôchodku ďaleko, začínam chápať svet okolo a nazývať veci pravými menami. Chcem, aby ste sa zamysleli nad tým, že vám bude lepšie, keď si vzájomne budete dôležité veci hovoriť na rovinu. Uľaví sa vám, budete lepšie spať. Zvyknime si konečne na to, že pravda je dar. Dar, ktorý by sme sa mali naučiť využiť.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: MóňňaS, 18.01.2022

­­­­

Slohová práca Kde je pravda? v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Kde je pravda?
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 114
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)