SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

"Človek umiera toľkokrát, koľkokrát stráca svojich najbližších"

Priatelia, čo v nás vyvoláva jedno jediné slovo, umieranie? Bolesť, strach, osamotenie. Každý živý tvor sa bojí smrti. Bojíme sa všetci, ja, vy, aj tá nemá tvár sa bráni odísť z tohto sveta. Keď nastane čas a môj život sa bude merať iba sekundami, možno sa mi v tom poslednom výdychu premietnu ľudia, ktorých tu zanechávam na pre mňa už cudzom svete. Už nebudem vedieť o tom, že spolu so mnou moji najbližší pochovávajú aj seba, ale teraz sa môžem nad tým zamyslieť.

Na poslednej ceste som sprevádzala starých rodičov, vlastných rodičov a môjho jediného syna. Kto z týchto ľudí si so sebou vzal najväčšiu časť môjho života? Nedá sa to zmerať, zvážiť, ba ani ručičky hodiniek mi to neukážu. Myslím si, že iba duša je schopná zachytiť túto stratu.

Možno som cynik, ale u babičky sa očakával jej odchod vzhľadom na jej vek a chorobu. Aj tak to bol zásah priamo do srdca. Nastal smútok. Prišiel čas sa rozlúčiť. Moje prvé umieranie. Až teraz si uvedomujem, že vtedy, keď som stála nad jej otvoreným hrobom a dávala posledné zbohom, umrelo aj moje detstvo, bezstarostnosť. Ťažká hlina nepochovávala len jej rakvu. Vnútri spolu s ňou bolo aj moje ja. A som tam s ňou stále, aj keď je to už toľko rokov. Spolu s ňou odišli strapačky, kysnuté buchty, páranie peria, vôňa naškrobenej bielizne a teplo vykúreného domu, ktoré som už nikdy nepocítila. Život ide ďalej, aj keď bez tohto kúsku môjho života, ale žiť sa musí.

Jakub, syn. Moje druhé umieranie. Odíde spolu s dieťaťom aj jeho matka? Áno, odíde celou svojou bytosťou, celým svojím srdcom, celým svojím materstvom. Niekedy si privoniam k jeho veciam, prelistujem album zašlých fotografií, ale teplo jeho krvi mi už nikto nevráti... Už nikdy nebudem matkou svojho syna. Uložili ma do hrobu spolu s ním. V tom čase som len dýchala, nič viac. Trvalo to celé roky, tak dlho som ja matka umierala. A prišiel deň, keď slnko pokorilo temnotu hrobu v mojom vnútri. Viem, prečo tu bol a prečo odišiel.

Priatelia, keď mi umrela mamička, umrela mi aj istota. S ňou som pochovala aj seba, pretože nikto iný ma už tak nebude milovať ako ona. Opustil ma človek, ktorý mi dával istotu a bezhraničnú lásku. Len ona vedela všetko. Stačilo sa na ňu len pozrieť a spoznala, kedy som šťastná a kedy utrápená. Ja viem, žiť sa musí, a tiež žijem. A viete prečo? Pretože mamička neumiera, len spí, aby sa každé ráno prebúdzala v živote svojich detí.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: bertík, 21.04.2023

­­­­

Slohová práca "Človek umiera toľkokrát, koľkokrát stráca svojich najbližších" v češtine?

­­­­

Diskusia ku slohové práci
"Človek umiera toľkokrát, koľkokrát stráca svojich najbližších"
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 341
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­