SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Chcela by som zastaviť čas

Chcela by som zastaviť čas, urobiť krok späť, rozhliadnuť sa okolo seba a vidieť, čo sa zmenilo. Kto do tohto sveta prišiel s očakávaniami a kto náhle bez ohlásenia odišiel. Kto sa stihol rozlúčiť so svojimi blízkymi, než odišiel ráno do práce bez toho, aby tušil, že je to jeho posledná cesta z domu. Kto na smrteľnej posteli odpustil hriechy ľuďom, ktorí mu ublížili a či sa nakoniec uzmierili. Týchto otázok by mohlo byť veľa, ale už ich neovplyvníme - je to minulosť.

Keby som mohla opäť spustiť čas ako filmovú pásku, zaujímalo by ma, koľko ľudí si toto uvedomí a zmení svoj prístup k životu a blízkym, pretože nikdy nevie, kedy ich vidí naposledy.

Myslíte si, že chlapík, ktorý vyšiel ráno z domu a zabručal čosi na svoju ženu o raňajkách a nato práskol dverami, vedel, že za pár minút po naštartovaní svojho auta do neho narazí iné auto? A že posledné slová, ktoré povedal milovanej žene, boli, nech sú tie toasty nabudúce chrumkavejšie? Nie, nič z toho netušil. Pri náraze blatníka protiidúceho auta do svojho, sa mu určite v zlomku sekundy premietol celý život pred očami. Uvedomil si, čo pred chvíľou povedal svojej manželke? Chcel by to zmeniť? Povedať jej: "Miláčik, raňajky boli dobré, ale nechaj tie toasty nabudúce v sendvičovači dlhšie." Asi áno, ale to sa už nedozvieme a ani neovplyvníme.

Čas sa nedá zastaviť ako film, upraviť nevhodný scenár alebo preobsadiť hlavných hrdinov príbehu. Na toto si čas ani život vhodnú chvíľu nevyberajú. Či v týchto tragických situáciách, tak aj v bežnom živote. Každý školák by chcel niekedy ráno v posteli zastaviť čas, vyspať sa doružova a poriadne sa naučiť na písomku, ktorá ho čaká hneď prvú hodinu. Ale nejde to.

Jediné, čo z tohto vyplýva, je to, že čo musíš, alebo chceš, urob hneď. Nešetri každý deň milými vetami na ľuďoch, ktorých máš rád. Nečakaj na vhodnú chvíľu, kedy to urobíš alebo povieš, pretože chvíľa je tiež jednotkou času a nie je práve objektívnym meradlom. Nikdy nevieš, čo sa práve za tú chvíľu stane, tak to urob hneď, nech potom neľutuješ, že je neskoro!

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Vendy, 28.07.2023

­­­­

Slohová práca Chcela by som zastaviť čas v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Chcela by som zastaviť čas
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 258
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­