SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Život Jána Amosa Komenského

Ján Amos Komenský je nazývaný aj "učiteľom národov". Narodil sa dňa 28. marca 1592 v obci Nivnice pri Uhorskom Brode.
Bol mimoriadne všestrannou osobnosťou. Zaoberal sa napríklad pedagogikou, filozofiou a teológiou.

Po smrti jeho rodičov a dvoch sestier vyrastal u tety a strýka v Strážnici, kde začal študovať. V roku 1616 bol vysvätený za kňaza Jednoty bratskej. Od roku 1618 sa stal správcom bratského zboru a začal pôsobiť ako rektor školy vo Fulneku. Po bitke na Bielej hore (1620) bol nútený v roku 1622 opustiť Moravu, pretože odmietal pristúpiť na katolícku vieru. Ten istý rok mu na mor zomrela žena a jeho dve deti. Odišiel do Brandýsu nad Orlicí vo východných Čechách, kde sa skrýval až do roku 1628.

Kvôli rekatolizácii sa odsťahoval s rodinou do poľského Lešna. Od roku 1632 pôsobil ako konsenior – člen predstavenstva Jednoty bratskej. V rokoch 1641-1642 sa zdržiaval v Anglicku na prednáškovom turné. Roku 1648 sa vracia so svojou druhou ťažko chorou manželkou do Lešna, kde pôsobí ako biskup. Jeho manželka podľahla chorobe a umiera na mor. V priebehu poľsko-švédskeho konfliktu je mesto Lešna obliehané partizánmi a pri následnom požiari prichádza takmer o všetok majetok. Okrem iného aj o Česko-latinský slovník, na ktorom pracoval prakticky celý život.

Na pozvanie svojho priateľa Louisa De Geera odchádza do Holandska. Koniec svojho života strávil v Amsterdame. Zomiera po dlhodobých zdravotných problémoch 15. novembra 1670. Je pochovaný v blízkom mestečku Naarden.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Stín tmy, 14.12.2022

­­­­

Slohová práca Život Jána Amosa Komenského v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Život Jána Amosa Komenského
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 780
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­