SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 2.67
Hodnotené: 3x Prosím, ohodnoť prácu

Dýchacia sústava

Význam dýchacej sústavy spočíva v prísune kyslíku do krvi a odvádzaní oxidu uhličitého z tela. Je to mimovoľný proces, ovládaný dýchacími centrami v predĺženej mieche.

Rozlišujeme dýchanie vonkajšie, pri ktorom dochádza k výmene plynov medzi pľúcami a krvou, a dýchanie vnútorné, kedy prebieha výmena plynov medzi krvou a tkanivami. Prívod kyslíku do pľúc umožňujú horné a dolné dýchacie cesty.

Vzduch z dutiny nosnej preniká do vedľajších nosných dutín, tam sa oteplí, zvlhčí a zbaví nečistôt. Ďalej prúdi do nosohltanu. Nosohltan má spoločnú časť dýchacej a tráviacej sústavy. Potom prúdi do hrtanu. Ten tvorí niekoľko pohyblivo spojených chrupaviek, z ktorých najväčšia je chrupavka štítna a hlasivková. Z hrtanu vzduch prúdi do priedušnice, ktorá sa delí na pravú a ľavú priedušku. Priedušky vstupujú do pľúc a ďalej sa delia na priedušničky ústiace do pľúcnych mechúrikov. Pľúca sú uložené v dutine hrudnej a pokrýva ich popľúcnica, ktorá sa pretvára na pohrudnicu. Pravá časť pľúc má tri laloky a ľavá dva.

Pľúcna ventilácia má dve fázy - nádych a výdych. Pri nádychu sa bránica vyklenie dolu a medzirebrové svaly sa stiahnu, pri výdychu sa medzirebrové svaly uvoľnia a bránica sa vráti do predošlého stavu. Dospelý človek sa nadýchne 16 až 18-krát za minútu, dieťa 20 až 26-krát.

Veľkým rizikom poškodenia dýchacieho ústrojenstva je fajčenie. Vedie k chronickej bronchitíde, zlému prekrveniu srdcového svalu a ďalším ochoreniam obehovej a dýchacej sústavy. Fajčenie tiež znižuje obranyschopnosť organizmu, môže sa podieľať na rozvinutí roztrúsenej sklerózy a dokázateľne spôsobuje rakovinu pľúc.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Lůca, 02.06.2020

­­­­

Slohová práca Dýchacia sústava v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Dýchacia sústava
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 3 944 578
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­