SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Dýchacia sústava

Význam dýchacej sústavy spočíva v prísune kyslíku do krvi a odvádzaní oxidu uhličitého z tela. Je to mimovoľný proces, ovládaný dýchacími centrami v predĺženej mieche.

Rozlišujeme dýchanie vonkajšie, pri ktorom dochádza k výmene plynov medzi pľúcami a krvou, a dýchanie vnútorné, kedy prebieha výmena plynov medzi krvou a tkanivami. Prívod kyslíku do pľúc umožňujú horné a dolné dýchacie cesty.

Vzduch z dutiny nosnej preniká do vedľajších nosných dutín, tam sa oteplí, zvlhčí a zbaví nečistôt. Ďalej prúdi do nosohltanu. Nosohltan má spoločnú časť dýchacej a tráviacej sústavy. Potom prúdi do hrtanu. Ten tvorí niekoľko pohyblivo spojených chrupaviek, z ktorých najväčšia je chrupavka štítna a hlasivková. Z hrtanu vzduch prúdi do priedušnice, ktorá sa delí na pravú a ľavú priedušku. Priedušky vstupujú do pľúc a ďalej sa delia na priedušničky ústiace do pľúcnych mechúrikov. Pľúca sú uložené v dutine hrudnej a pokrýva ich popľúcnica, ktorá sa pretvára na pohrudnicu. Pravá časť pľúc má tri laloky a ľavá dva.

Pľúcna ventilácia má dve fázy - nádych a výdych. Pri nádychu sa bránica vyklenie dolu a medzirebrové svaly sa stiahnu, pri výdychu sa medzirebrové svaly uvoľnia a bránica sa vráti do predošlého stavu. Dospelý človek sa nadýchne 16 až 18-krát za minútu, dieťa 20 až 26-krát.

Veľkým rizikom poškodenia dýchacieho ústrojenstva je fajčenie. Vedie k chronickej bronchitíde, zlému prekrveniu srdcového svalu a ďalším ochoreniam obehovej a dýchacej sústavy. Fajčenie tiež znižuje obranyschopnosť organizmu, môže sa podieľať na rozvinutí roztrúsenej sklerózy a dokázateľne spôsobuje rakovinu pľúc.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Lůca, 02.06.2020

­­­­

Slohová práca Dýchacia sústava v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Dýchacia sústava

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2021!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 757 872
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)