SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 2.00
Hodnotené: 4x Prosím, ohodnoť prácu

Môj obľúbený kútik v prírode

Len ťažko možno určiť, ktoré ročné obdobie je najkrajšie. Ja váham medzi letom a zimou, a väčšinou dávam prednosť obdobiu, ktoré práve nie je.
Za moje najobľúbenejšie miesto v prírode považujem les blízko mestečka, kam jazdím na prázdniny.

Keď vyrazím na prechádzku známou cestou, narazím najprv na potôčik s nádherne čistou a studenou vodou. Tvorí malé jazierko, v ktorom občas vídam aj pstruhy. Idem ďalej pozdĺž potôčika vysokou trávou, až dorazím k rybníku, kde plávajú kačice a labute. Pozdĺž neho vedie ďalšia cestička, po ktorej sa dostanem až do lesa. Vyjdem na kopec, kde sa za stromami schováva malý kostol. Je tu čistina a možno pozorovať krásny a farebný západ slnka nad dedinkou v údolí. Vzduch vonia večerom a prázdninami.

Nastáva súmrak a objavujú sa prvé hviezdy. Je tu ticho a pokoj, ale môj výlet sa ešte neskončil, pôjdem ďalej. Nechám za sebou kostol, v tme náhle starý a tajomný, a idem hlbšie do lesa. Na cestu mi svietia svätojánske mušky, je ich tu toľko, že sa nemôžem cítiť sama. Čoskoro dôjdem k inému rybníčku. Ten je skoro zarastený rákosím, ale stále z neho kúsok zostáva. Po ceste sa už úplne zotmelo a v lese panuje tá strašidelná atmosféra, pri ktorej človek ľahko uverí rozprávkam. Dojem nekazí ani polorozpadnutý zvyšok bránky, uväznený uprostred rybníka. Naopak, vrhá temný tieň na vodnú hladinu. Toto je svetlý ostrovček bieleho mesačného svetla uväznený v temnote lesa. Svätojánske mušky sú preč a les okolo je tmavý a nevľúdny.

Radšej pôjdem preč, už je dosť neskoro a musím priznať, že sa trochu bojím. Našťastie je blízko iná, kratšia cesta, ktorá nevedie okolo kostola. Na chvíľu sa mi otvoril výhľad na mestečko. Čoskoro sa dostanem na známu cestu. Potom k potôčiku, ktorý sa teraz zdá tichší, ako by si uvedomoval, že sa hlasné šumenie nehodí. A konečne je tu jazierko, pri ktorom som bola pred chvíľou, a pritom tak dávno.

Keď už som na ceste osvetlenej pouličnými lampami a vraciam sa do svojho prázdninového domova, zrazu mi pripadá nočný les za mnou málo desivý. Viem, že čoskoro budem ľutovať, že som opustila to pokojné a bezpečné miesto, bude sa mi cnieť za samotou.
Keď budem nabudúce osamote, budem opäť potrebovať niečiu spoločnosť.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: kiki979, 08.04.2021

­­­­

Slohová práca Môj obľúbený kútik v prírode v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Môj obľúbený kútik v prírode
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 007
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)