SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Hovoriaca vŕba

Kedysi dávno v malej dedinke na okraji krajiny žil jeden roľník Vojto. Bol chudobný, rovnako ako ostatní roľníci v tejto krajine. Ani rodinu si nemohol založiť, pretože by ju neuživil, ťažko sa postaral sám o seba. Kvôli vyšším daniam, ktoré novo zaviedol kráľ, sa z neho stal úplný žobrák.

Odvtedy pracoval na poli nepretržite, aby si privyrobil nejaký ten peniaz navyše. Ale čoskoro spoznal, že to nejde, po pár dňoch bol už taký uťahaný, že v rukách neudržal ani kosák.

Ten večer sa vracal domov okolo rybníka, lenže bol taký zmožený, že si ľahol k vŕbe, kde odpočíval. Náhle začul: "Vojto, Vojto!"
Roľník sa rozhliadol, kto ho to oslovil, no nikoho nezazrel, napriek tomu sa opäť ozvalo: "Vojto, Vojto!"
Potom zistil, s kým - teda skôr s čím - má tú česť. Na Vojta hovorila vŕba, pri ktorej ležal: "Vojto, povedz, čo ťa trápi, vyzeráš veľmi uťahane."
Roľník jej všetko vyzradil, v akej že sa nachádza situácii.
Vŕba mu na to odvetila: "Vráť sa domov, ráno bude všetko iné!"
Vojto poslúchol, vrátil sa domov, kde hneď zaspal.

Ráno sa zobudil a na stole zazrel akési papiere. Pozrel sa na ne, vedel čítať len trochu, ale pár informácií vyčítal. O susednej krajine, kde ľudia dostávajú prídel jedla od kráľa, kde je výška daní minimálna a voľno je dva dni v týždni. Vojto to považoval za raj a chcel sa tam čo najskôr dostať.

Zbalil si pár zvrškov a zamieril k neďalekým hraniciam. Mal šťastie, na pohraničnú stráž nenarazil, onedlho prišiel na druhú stranu, kde sa ho hneď ujali, poskytli mu ubytovanie, jedlo a zohnali mu prácu. Považovali ho totiž za tuláka.

Vojto odteraz pracoval ako drevorubač v hraničnom lese, mal vlastnú chalupu, ba dokonca aj tie dva dni voľna v týždni. Po niekoľkých rokoch sa oženil s istou Amáliou, s ktorou splodil tri deti, a ktorým často rozprával o hovoriacej vŕbe, ktorá mu predtým pomohla...

A tak žil Vojto aj s rodinou šťastne a spokojne až do smrti.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Getner, 05.06.2023

­­­­

Slohová práca Hovoriaca vŕba v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Hovoriaca vŕba
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 147
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­