SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Hovoriaca vŕba

Kedysi dávno v malej dedinke na okraji krajiny žil jeden roľník Vojto. Bol chudobný, rovnako ako ostatní roľníci v tejto krajine. Ani rodinu si nemohol založiť, pretože by ju neuživil, ťažko sa postaral sám o seba. Kvôli vyšším daniam, ktoré novo zaviedol kráľ, sa z neho stal úplný žobrák.

Odvtedy pracoval na poli nepretržite, aby si privyrobil nejaký ten peniaz navyše. Ale čoskoro spoznal, že to nejde, po pár dňoch bol už taký uťahaný, že v rukách neudržal ani kosák.

Ten večer sa vracal domov okolo rybníka, lenže bol taký zmožený, že si ľahol k vŕbe, kde odpočíval. Náhle začul: "Vojto, Vojto!"
Roľník sa rozhliadol, kto ho to oslovil, no nikoho nezazrel, napriek tomu sa opäť ozvalo: "Vojto, Vojto!"
Potom zistil, s kým - teda skôr s čím - má tú česť. Na Vojta hovorila vŕba, pri ktorej ležal: "Vojto, povedz, čo ťa trápi, vyzeráš veľmi uťahane."
Roľník jej všetko vyzradil, v akej že sa nachádza situácii.
Vŕba mu na to odvetila: "Vráť sa domov, ráno bude všetko iné!"
Vojto poslúchol, vrátil sa domov, kde hneď zaspal.

Ráno sa zobudil a na stole zazrel akési papiere. Pozrel sa na ne, vedel čítať len trochu, ale pár informácií vyčítal. O susednej krajine, kde ľudia dostávajú prídel jedla od kráľa, kde je výška daní minimálna a voľno je dva dni v týždni. Vojto to považoval za raj a chcel sa tam čo najskôr dostať.

Zbalil si pár zvrškov a zamieril k neďalekým hraniciam. Mal šťastie, na pohraničnú stráž nenarazil, onedlho prišiel na druhú stranu, kde sa ho hneď ujali, poskytli mu ubytovanie, jedlo a zohnali mu prácu. Považovali ho totiž za tuláka.

Vojto odteraz pracoval ako drevorubač v hraničnom lese, mal vlastnú chalupu, ba dokonca aj tie dva dni voľna v týždni. Po niekoľkých rokoch sa oženil s istou Amáliou, s ktorou splodil tri deti, a ktorým často rozprával o hovoriacej vŕbe, ktorá mu predtým pomohla...

A tak žil Vojto aj s rodinou šťastne a spokojne až do smrti.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Getner, 05.06.2023

­­­­

Slohová práca Hovoriaca vŕba v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Hovoriaca vŕba
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 758
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)