SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Komár

Slnko skláňajúce sa za les bolo signálom na prebudenie komárej ríše. "Bez úlovku sa tentokrát nevracaj!" zakričala postaršia komária manželka na svojho muža rýchlo letiaceho preč.

Tento komár bol typickým príkladom tzv. "ženatého komára", jeho vychudnutej tvári dominovali strachom rozšírené oči a dlhý krivý ciciak, ktorý vyzeral, že bol v minulosti niekoľkokrát zlomený. Aj napriek svojej nezdravo pôsobiacej telesnej schránke bol jeho let stále plný sily a elánu. Počas letu potichu premýšľal o svojej beznádajnej situácii. Pomaly to boli už dva týždne, čo naposledy priniesol domov krv, a to sa mu v doterajšom živote ešte nestalo. A preto si zaumienil, že sa buď vráti s plným zásobníkom, alebo nikdy. Zabočil prudko doľava a vydal sa do nebezpečnej oblasti obývanej ľuďmi.

O niekoľko stoviek mávnutí krídlami ďalej sa medzitým vracal manželský pár s dvojročným dievčatkom do kempu. Bolo neskutočne horúce leto, a preto sa ako väčšina rodín rozhodli stráviť pár dní pri vode. Späť v karavane posadili svoju dcérku do detskej stoličky a začali sa zaoberať prípravou večere.

V ten istý moment zamieril odhodlaný komár k prvému karavanu, na ktorý narazil. Pootvoreným oknom vletel do osvetlenej miestnosti. Keď uvidel dve dospelé ľudské bytosti, chcel to otočiť, keďže si spomenul na rozprávanie svojho otca, ktorý mu povedal, že dospelí sú "nášmu rodu" veľmi nebezpeční, ale naopak ideálnym terčom sú malé deti. Preto, keď si všimol malé stvorenie sediace v opačnom rohu miestnosti, na nič nečakal a pristál na odhalenej pokožke pravého líca. Mal pocit, akoby dieťa spozornelo, ale za chvíľu sa opäť začalo hrať. Komár zapichol sosáčik a začal nasávať. Po chvíli si uvedomil, že by mal prestať, aby stihol ujsť, ale spomenul si na svoju večne nespokojnú ženu a rozhodol sa ešte chvíľu zostať.

"Večera!" zavolala mama a už si vykračovala k dievčatku. Komár ukájaný pocitom sýtosti si vôbec nevšimol, že na ňom spočinul pohľad ženy chorobne sa bojacej hmyzu a ďalších hávedí, ako často hovorievala. "Karol," zavolala na svojho manžela s narastajúcim zdesením v hlase, "poď rýchlo sem, niečo na nej sedí," to už kričala.

Vtom sa komár konečne prebral a snažil sa vziať nohy na plecia. Sotva sa vzniesol pár centimetrov do vzduchu, vyplašený manžel ho trafil handrou. Prekvapený komár sa točil vzduchom, ale na poslednú chvíľu zamával krídlami, čím zastavil svoj nekontrolovateľný pád a týmto manévrom ušetril stenu od krvavého fľaku. "Zabi ho, zabi ho!" nepríčetne kričí žena medzi vzlykmi vystrašeného dieťaťa a funením zápasiaceho muža. Karol niekoľkými prískokmi dosiahol miesto, kde stratil z očí - podľa slov svojej manželky - niekoľkocentimetrový hmyz s obrovskými hryzadlami. Muž, v ktorom sa prebudil lovecký inštinkt, začal zbesilo mávať okolo seba. Komár vyhýbajúc sa úderom predviedol úctyhodnú zostavu premetov, výkrutov a sált a odrazu sa ocitol nebezpečne blízko lustra visiaceho uprostred miestnosti. Vtom ho Karol zbadal, napriahol sa svojou handrou a obzvlášť vydareným švihom trafil luster a celý karavan sa ocitol v totálnej tme. Komár to využil a za charakteristického bzučivého zvuku vyletel otvoreným oknom.

V ten večer sa mu zaspávalo obzvlášť pokojne, keď nemusel počúvať manželkino lamentovanie...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Rosta, 22.09.2020

­­­­

Slohová práca Komár v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Komár

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2021!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 953 905
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)