SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.00
Hodnotené: 1x Prosím, ohodnoť prácu

Školská vianočná besiedka

Hrá vianočná hudba, v sieni je prítmie a na javisko vtancuje zoskupenie anjelov držiacich sviečky.

Nenachádzame sa v nebi, ale na školskej vianočnej besiedke. Na predstavenie som bola pozvaná kamarátkou, ktorá teraz sedí vedľa mňa a nedočkavo sa mrví.
"Bude tam hrať môj braček," vysvetľuje.
Zatiaľ ale sledujeme učiteľské predstavenie (anjelov so sviečkami), ako sa zoskupujú a chodia v kruhu so sklonenou hlavou do rytmu piesne. Uprostred sedí riaditeľ a hrá na gitaru. Scéna pôsobí trochu tiesnivo, pripomína väzenský sprievod. Väzni však nemajú svätožiaru.

Ľudia v sále začínajú byť netrpezliví. Konečne anjeli odchádzajú, nastupuje prvá trieda a predvádza nám, ako sa oslavujú Vianoce v Rakúsku. Predstavenie je milé, aj keď každú chvíľu prerušované zúrivým potleskom nadšeného príbuzenstva. Povzbudení prváci hrajú takmer ako dospelí, nestačím sa čudovať.

Druhá trieda spieva a tancuje maďarské tance pekne, ale snáď nekonečne dlho. Obdivujem pamäť nebohých detí, ktoré sa to všetko museli naučiť. Viac ale ľutujem seba, lebo v sieni začína byť dusno a nejaký príliš vianočne naladený človek zapálil františka. Niekoľko ľudí chytá záchvat kašľa.

Tretia trieda využila príležitosť pochváliť sa svojim spolužiakom z Ázie, a tak sa dozvedáme, ako sa oslavujú Vianoce vo Vietname. Krajina je dostatočne exotická a netradičná hudba preberie aj prvých zaspávajúcich rodičov.

Na rade je štvrtá trieda. Zo stropu sa zosúva plátno a premieta sa nám prezentácia s vianočnou tematikou, sprevádzaná koledami. Medzitým deti nastúpia a predvádzajú snáď nejakú scénku. Nenápadne sa rozhliadam po sále, je vidieť, že väčšinu rodičov zaujalo skôr plátno. To ale nakoniec zase vyjde a my rozoznáme Vianoce v Austrálii.

Vraciame sa na Slovensko s piatou triedou. Tá začne známou reklamou s oteckom a dievčatkom - "Ja nemusím, ja už ho vidim!" Sála prepuká v smiech. Dobrá nálada vydrží aj menšie fiasko s kulisami, ktoré sa v jednom momente predstavenia náhle zrútia. Za nimi prekvapene pozerá asi pätnásť namačkaných detí. Rodičia zase hľadia vyjavene na deti (kto by veril, že sa tam zmestia!). Duchaprítomná triedna učiteľka kulisy zase zdvíha a hrá sa ďalej. Scénka je vtipná, je vidieť, že hrajú piataci.

Nakoniec sa spievajú koledy, rodičia tlieskajú a zháňajú deti. Nikto nešetrí chválou, ale je vidieť, že je ešte len štvrtok a Vianoce ešte celkom nezačali. Sála sa rýchlo vyprázdňuje, všetci sa ponáhľajú domov.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: kiki979, 11.06.2021

­­­­

Slohová práca Školská vianočná besiedka v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Školská vianočná besiedka

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 520 082
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)