SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Duel

Dvaja muži, jedna žena a iba jeden možný víťaz. Kto prežije, bolo skryté kdesi hlboko vo strelnom prachu prvej z pištolí. Iba tak je možné docieliť to, po čom túžia dvaja, ale môže získať len jeden.

Niekto by tento spor označil za blúznivé vytie kojota pod nátlakom púštnej horúčky, iný zase za hazardný risk. Ba nie, môže za to iba divoká plápolajúca láska, ktorú nešlo nijako utíšiť, lebo spaľujúci žiar plameňov naďalej silnel tak, že tu nebolo miesta pre niekoho ďalšieho.

"Nuž, postavte sa od seba dvadsať krokov, potom sa otočte a na znamenie môjho derringera taste kolty a až potom môžete strieľať. Žiadne rany pod pás tu nestrpím a už vôbec neohrozím životy mojich ľudí. Normálne by som to vôbec nepovolil, ale keď si vec žiada a šerif..." nedokončil vetu muž v luxusnom sáčku v stredných rokoch, pretože bol prerušený ryšavým mladíkom, ktorý netrpezlivo pokukoval navôkol.

"Jasné, jasné, nemusíte to vysvetľovať, starosta. Dobre vieme, ako sa veci majú. Ja na ňu mám právo ako prvý, pretože ju poznám od detstva. On? On je len neschopná šarlatánska karikatúra, čo sa k nej náhodou zaplietla. Nič viac, nič menej. Kto to nevidí, je slepý. Len sa na neho pozrite. Šerifa," utrúsil posmešne ryšavý a odpľul si.

A skutočne. Nebol od pravdy ďaleko. Chlapík stojaci naproti nemu vyzeral úplne odlišne. Na rozdiel od neho nemal na sebe jednoduchú pokrčenú košeľu so šatkou typickou pre rančerov, ale naopak koženú uhladenú bundu, čo skôr bola známa u indiánov. Na hlave mal posadený majestátny stetson, ktorého čierna farba sa odrážala od slnka snáď viac ako postriebrené rukoväte jeho koltov.

Proti sebe tak stáli dvaja muži, čo si boli rovnako cudzie ako mačka a myš. Každý z nich predstavoval opak toho druhého, a to nielen vzhľadom, ale aj čo sa týka zvolených slov a vzdelania, čo bolo viditeľné ihneď po prvej prednesenej vete šerifa.

"Alectum acta es. Čoskoro to skončí, starosta, nebojte sa. U mňa bude Vinny v úplnom poriadku. Aspoň u niekoho," zašvitoril a stiahol si viac svoj klobúk, aby tak zakryl smiech v tvári, pretože protivníka nepovažoval za sebe rovnocenného.

"Ty hajzel, veď uvidíš," zanadával rančer a stlačil pravačku v päsť, aby potlačil svoj hnev, ktorý ním zmietal natoľko, že mu vnucoval myšlienku na to, že by rovno schmatol svoju zbraň a nečestne zabil zvodcu.
"Pripravení?" spýtal sa starosta a pozrel sa na oboch sokov. Po chvíli mlčania sa mu dostalo kývnutia, načo aj on pripravil svoju drobnú pištoľ, ktorú vytiahol z lesklého zlatého puzdra, čo tvarom skôr pripomínal krabičku od cigariet než niečo, kam by sa mohla ukladať zbraň.

Následne vytiahol z vrecka úplne nový balíček nábojov a jeden z nej vytiahol. Ruky sa mu triasli nervozitou tak, že ho pustil, a preto musel siahnuť pre druhý. Bolo preto úplne zrejmé, že toto je pre neho nové a nie práve dvakrát príjemné.

Pevne ho teraz stlačil palcom a ukazovákom, zakrúžil s ním vo vzduchu, zhlboka sa nadýchol a prehltol, načo ho vložil do derringeru vo svojej ľavačke. Potom ticho odriekol modlitbu a natiahol ruku hore k oblohe. Vystrelil.

Ihneď nato sa ozvala ďalšia streľba. Obaja strelci tasili, ale iba jeden mal to šťastie, že stlačil spúšť. Bol to rančer, alebo šerif? Dlho sa nevedelo a všetci traja tak na seba len mlčky pozerali. Potom sa objavila škvrna na bielej košeli ryšavca. Ten akoby na chvíľu neveril svojim vlastným očiam, a preto sa vyjavene pomaly pozrel na utŕžené zranenie. Zbraň pustená na zem zvírila prach, ryšavý natiahol voľnú ruku k rane a potom kľakol na zem.

Po tvári mu tiekla slza, lebo umieral. Zo svojich posledných síl zašepkal vetu: "Postaraj sa prosím o ňu!" Potom sa zvalil k zemi a zavládlo úplné ticho. Šerif zvíťazil.

Ale za akú cenu? Pre lásku sa vzdal čestnosti a cesty poctivého ochrancu zákona, len aby dal prednosť citom? Vzal na seba za ňu zodpovednosť vraha a rúško pochybného strážcu, u ktorého budú navždy občania mesta na vážkach?
Tak akú to potom malo cenu?

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené: 14.05.2021

­­­­

Slohová práca Duel v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Duel
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 394
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­