SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Moje obľúbené miesto na odpočinok

Všetci máme svoje milé miesto, kde sa cítime dobre a radi odpočívame. Niekto môže mať takýchto miest viac. To moje sa nachádza na konci malej dedinky na strednom Slovensku, konkrétne ide o menší rybník a jeho priľahlé okolie.

K rybníku vedie udržiavaná trávnatá cesta dlhá približne tristo metrov, ktorá nás zavedie za hrádzu. Tu sa nachádza lavička, ktorá človeka priam nabáda k tomu, aby na nej posedel a strávil tu aspoň krátku chvíľu odpočinku. Hrádza je pravidelne sekaná a udržiavaná v čistote. Od jari sa môžete kochať lúčnymi kvetmi, ktoré rozveseľujú tunajšie blízke okolie.
Občas odtiaľto pozorujem aj rybárov, ako tu trávia svoj voľný čas a snažia sa pri tom chytiť jednu z rýb, ktoré v rybníku plávajú.

Rybník je zhruba sto metrov dlhý a ak dohliadnete na jeho koniec, uvidíte niekoľko mohutných vŕb týčiacich sa nad hladinou. Ich vetvy sú ideálnym odpočívadlom pre drobné vtáčiky, ale aj pre tie veľké, ako je napríklad volavka. Na tejto protiľahlej strane rybníka sa nachádza aj jeho prítok v podobe drobného potôčika, po ktorého prúde možno nájsť maličké jazierka.

Po ľavej strane smerom od hrádze môžeme vidieť cestičku, ktorá lemuje rybník až na jeho koniec, kde vteká potôčik. Na tejto ceste si rybári môžu umiestniť svoju stoličku a nahodiť udice. Zároveň je cesta ideálna na menšiu odpočinkovú prechádzku, ak si chcete vyvetrať hlavu v prírode a byť sami. Je lemovaná vysokými vŕbami, medzi ktorými možno nájsť aj iné stromy. V niektorých miestach cestou prerastajú korene týchto stromov. Kroviny sú tvorené pichľavými černicami a nižšie pri zemi rastú drobné lesné jahody.

Na pravej strane sa nachádza stráň porastená trávou a ohraničená najrôznejšími druhmi stromov. Najčastejšie tu nájdeme brezy a čerešne, ale ako úplná dominanta sa tu týči vyrastený topoľ. Stromy, ktoré sú už staré nebo popadajú následkom vetra, sú čoskoro nahrádzané inými.

Práve sem, na túto hrádzu a na túto lavičku, chodím tak rada odpočívať. Človek zabudne na starosti bežného dňa a má hneď čistejšiu myseľ. Najlepšie sa cítim, keď zavriem oči a počúvam spev vtáčikov.
Dúfam, že toto miesto pre mňa ešte dlho zostane také, aké je.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: mohr55, 28.10.2021

­­­­

Slohová práca Moje obľúbené miesto na odpočinok v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Moje obľúbené miesto na odpočinok
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 322
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)