SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 2.17
Hodnotené: 100x Prosím, ohodnoť prácu

Mačka domáca

Mačka domáca je cicavec a patrí medzi mačkovité šelmy. Mačka má guľatú lebku s menej zubami. Je o nej známe, že má, podobne ako jej divoké príbuzné, výborný zrak, a to predovšetkým v noci, keď sa jej zreničky zúžia.

Mačka má tiež vynikajúci sluch. Je schopná zaregistrovať aj ultrazvuk. Sluch jej pomáha v orientácii v prostredí a rozoznať hlas svojho majiteľa. Reaguje už z diaľky na vôňu jedla, ale dobre vycíti aj psa, hlodavca či zverolekára.

Niektoré plemená mačiek, hlavne perzských, majú prechod od čela k nosu charakterizovaný dostatočne zreteľným vyhĺbením.

Telo má porastené krátkou alebo dlhou srsťou, ktorá môže byť rôzne sfarbená, napríklad murovaná, ryšavá, trojfarebná, čierna alebo biela. Svaly tela, krku, hlavy a končatín tvoria jednodutnú, k chrbtici prichytenú svalovú sústavu, ktorá spoločne so šľachami riadi pohyb mačky. Mačka sa dokáže výborne šplhať po stromoch, má zatiahnuteľné pazúry a na labkách mäkké podušky.

Dospelá mačka váži od 2,5 do 7 kilogramov. Pohlavnú zrelosť v 7. až 9. mesiaci, niektoré plemená aj skôr. Ale prvé párenie sa neodporúča skôr než v roku, a to ako pre samice, tak pre samcov. Mačiatka sa rodia prevažne na jar.
Mačka domáca je prítulná a je veľmi obľúbeným štvornohým spoločníkom.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Pája :-), 02.10.2020

­­­­

Slohová práca Mačka domáca v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Mačka domáca
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 525 905
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)