SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Sila ľudskosti

Dokument Sila ľudskosti je o človeku menom Nicholas Winton. Je to britský maklér a humanitárny pracovník. Vyzerá ako úplne obyčajný človek ako každý z nás, ale nie je to tak. Roku 1939 zachránil 669 československých židovských detí pred koncentračným táborom aj pod rizikom jeho vlastnej smrti.

Zachránil nevinné deti a obstaral im nové životy a rodiny vo Veľkej Británii. Pri tomto čine Nicholas Winton nemyslel na odmenu alebo peniaze, išlo mu len o životy detí, ktoré si ani neuvedomovali veľkosť zla a zločinu, ktorý sa k nim blížil. Chystal sa zachrániť aj ďalšie stovky detí, ale bolo už neskoro a on si to vyčítal. Posledný vlak s deťmi nedošiel do cieľa.

Nicholas Winton o svojom čine nikomu nikdy nepovedal. Nebyť jeho ženy, ktorá roku 1988 našla na povale dokumenty a plány tohto činu, nikdy by sme sa nedozvedeli o mužovi, ktorý má srdce na správnom mieste. Tak sa svet dozvedel o človeku menom Nicholas Winton.

Po návšteve Českej republiky bol vyznamenaný rádom T.G.Masaryka. Z iniciatívy študentov bola podaná petícia, aby sir Nicholas Winton dostal Nobelovu cenu za mier. K januáru roku 2008 bolo na petícii okolo 47-tisíc podpisov. Roku 2003 bol povýšený anglickou kráľovnou do šľachtického stavu.

Tento dokument by malo vidieť veľa ľudí, aby si uvedomili, aký je ľudský život krásny. Stačí len obyčajná ľudská slušnosť jedného k druhému. Nicholas Winton prejavil svoju silu ľudskosti...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: sierra777, 26.01.2023

­­­­

Slohová práca Sila ľudskosti v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Sila ľudskosti
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 365
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)