SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.00
Hodnotené: 1x Prosím, ohodnoť prácu

Maturita alebo Nikdy nie je tak zle

Nikdy som nepochopil, prečo sa maturite hovorí "skúška dospelosti". Pod pojmom skúška dospelosti by som si predstavil skôr niečo v štýle: "Synak, už máš sedem rokov, je na čase, aby si vyrazil do džungle uloviť ľadového medveďa. Bez neho sa nevracaj!" Ale maturita?

V posledných rokoch mám však pocit, že táto skúška v nás mladých študentoch vzbudzuje naozaj veľmi podobné obavy. V tomto prípade to ale nie je kvôli tomu, že by nás čakala takmer istá smrť pri tom, ako sa snažíme nalákať ľadového medveďa do džungle, aby na nás bol celý kmeň pyšný. Naše obavy sú spôsobené okolím. A tým myslím naozaj zo všetkých strán. Či už ide o učiteľov, ktorí ňou hrozia dvanásť rokov dopredu - počas nich do vás hustia slová, ktoré vás zmätú natoľko, že si už nie ste istí, či učiteľ hovorí o druhu verša alebo o pohlavných chorobách. Epizeuxis, syfilis, rigor mortis, homo habilis... A vy už len premýšľate, či skutočne toto všetko budete potrebovať na keriéru v McDonalde. Keby vás radšej naučili, ako pomocou mikropôžičiek ustáť týždeň pred výplatou alebo aký automat vyhráva najčastejšie...

Každopádne to nie sú len učitelia, ktorí v nás vzbudzujú obavy z maturity, ale aj rodičia, celá široká rodina, kamaráti z učňovky, spolužiaci a dokonca študenti - a tí sú najhorší -, ktorí majú maturitu čerstvo za sebou. Tí vám totiž povedia presný opak toho, čo učitelia: že je maturita úplná fraška, ktorú zvládne každý. Toto však v málokom vzbudí istotu, práve naopak. Začnete si hovoriť: "Ak to zvládne každý blbec, čo budem potom ja, ak to nezvládnem?!"
A tak, hoci to zvládol aj niekto, kto neprečítal ani jednu knihu, vy ich prečítate radšej všetky, pretože keby ste neotvorili len jednu jedinú, určite by ste ako naschvál dostali na maturitný rozbor práve ju!

Toto všetko podstupujete len preto, aby ste prišli k maturite, spravili ju, poučovali potom mladších kamarátov, aká je jednoduchá, a hlavne si uvedomili, že nikdy nie je tak zle, ako sa vám to okolie snaží nahovoriť. Potom už vás čaká len nájsť si zamestnanie, ku ktorému by vám bývalo stačilo len základné vzdelanie a trestná bezúhonnosť, alebo prihlásiť sa na univerzitu, kde takých skúšok budete mať šesť za rok.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jakub Vondráček, 13.12.2018

­­­­

Slohová práca Maturita alebo Nikdy nie je tak zle v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Maturita alebo Nikdy nie je tak zle

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2021!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 674 965
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)