SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Groom Winston (*23.03.1944 - †17.09.2020)

­­­­

Forrest Gump

Román je výpoveďou muža, ktorý ako zaostalé dieťa začal školskú dochádzku v pomocnej škole. Jeho život však prechádzal neuveriteľnými peripetiami: Dostal sa na univerzitu, ako vojak do Vietnamu, živil sa najrôznejšími spôsobmi, až to dotiahol na podnikateľa a milionára, aby nakoniec skončil ako pouličný hráč na harmoniku. Opisuje s neodolateľnou úprimnosťou svoj život i situácie, do ktorých sa dostal a z ktorých akoby mimochodom vyviazol šťastne. Pod povrchom naivného hlupáčika sa však skrýva mimoriadne citlivý, rozumný a dobrosrdečný človek, ktorý o svojom osude rozpráva s neopakovateľným nadhľadom.
Kniha bola sfilmovaná (1994, réžia Robert Zemeckis, v hlavnej úlohe Tom Hanks).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v Bratislave vo vydavateľstve Ikar v roku 1994. Z anglického originálu Forrest Gump preložil do slovenčiny Stano Halička. Počet strán 204. ISBN 80-7118-143-9.

OBSAH:

Forrest Gump má už od detstva IQ pod sedemdesiat. Jeho otec zomrie, keď sa nad ním roztrhne sieť s pol tonou banánov, takže žije sám so svojou matkou. Tá ho najprv dá do normálnej školy, kde si nájde jedinú kamarátku Jenny Curranovú, v prvej triede ale prepadne a nastúpi do osobitnej školy. Tam sa mu páči oveľa viac, pretože sa učí "... ako si zaväzovať šnúrky a nepobrýzgať sa pri jedle a aby sme nerevali ako pavián alebo nehádzali hovnami."

Jedného dňa ho na chodníku zastaví auto s futbalovým trénerom Fellersom, ktorý mu ponúkne, že môže chodiť na strednú školu, keď bude hrať americký futbal za jeho tím. Čoskoro bol Forrest dokonca nominovaný do celoštátneho výberu.

Po nešťastnej nehode s Jenny (strhol jej šaty v kine) bol Forrest obvinený zo znásilnenia. Súd ho chcel poslať do armády, namiesto toho mu však bolo umožnené študovať na univerzite vďaka jeho futbalovému talentu. Na univerzite sa zoznámil s Curtisom, ktorý nevedel povedať jedinú vetu slušne, a s Bubbom, ktorý ho naučil hrať na fúkaciu harmoniku. Stretol sa tiež s Jenny, ktorá študovala drámu a hrala v kapele. Neskôr však musel opustiť štúdium, pretože paradoxne prepadol z telocviku, aj keď napríklad fyzika mu išla na výbornú. Keď dorazil domov do Mobile, dozvedel sa, že mu prišiel list vyzývajúci ho k odvodu do armády.

Forresta v armáde čaká veľa zážitkov, napríklad dostane za úlohu uvariť guláš pre všetkých vojakov, nemôže však nájsť dostatočne veľký hrniec, začne ho teda variť v bojleri, ktorý vybuchne. Onedlho sa dokonca opäť stretne s Bubbom, ktorý prišiel o športové štipendium na univerzite, a obaja sú poslaní do vojny vo Vietname. Pri jednej akcii Bubba zomrel a Forrest bol postrelený do zadku, kvôli čomu ležal dva mesiace v nemocnici. Tu sa zoznámil s poručíkom Danom, ktorý pôvodne učil dejepis, a spriatelili sa. Onedlho nato, čo Dana odoslali späť do Ameriky, poslali aj Forresta, aby mu mohla byť udelená medaila za statočnosť, pretože pri akcii, v ktorej bol postrelený, stihol zachrániť hŕbu vojakov. Z listu od svojej matky sa dozvedel, že sa musela odsťahovať do chudobinca Milosrdných sestier, pretože jej vyhorel dom.

Pri vyznamenaní spôsobil Forrest menšie haló, keď ukázal prezidentovi svoje pozadie, pretože mu prezident povedal, že by veľmi rád videl jeho zranenia. S podplukovníkom Goochom potom jazdil po štátoch, aby presviedčal študentov, že sa majú dať k armáde, ale Forrestovou vinou to skončilo biedne. Potom hral v Číne ping-pong za Spojené štáty, čo bola zároveň dôležitá diplomatická misia. Keď v Pekingu nemohol nájsť cestu do hotela, bol zatknutý, pretože bol podozrievaný zo špionáže. Nakoniec bol prepustený a zachránil život Mao Ce-tungovi, ktorý sa začal topiť, keď chcel preplávať rieku. Pre Číňanov sa stal Forrest hrdinom, pre Američanov však blbcom, pretože lepšie pre USA by bolo, keby nechal komunistického vládcu utopiť. Onedlho bol predčasne prepustený z armády a keďže neustále myslel na Jenny, odišiel do Bostonu.

V Bostone našiel Forrest kapelu, v ktorej Jenny spievala. Forrest sa nasťahuje k nej a k jej priateľovi, študentovi filozofie Rudolphovi, a začne na Harvardskej univerzite navštevovať seminár "Úloha idiota vo svetovej literatúre". Začne tiež sprevádzať Jenninu kapelu na fúkaciu harmoniku. V seminári majú študenti za úlohu zohrať scénu z Shakespearovho Kráľa Leara, Forrest dostane úlohu Vojvodcu z Gloucesteru. Pri hre nedopatrením spôsobí požiar, čím končí jeho účasť na seminári.

Jenny sa rozchádza s Rudolphom a začne chodiť s Forrestom. Forrest však začne fajčiť marihuanu, a keď ho Jenny raz nachytá, ako mu na kolenách sedia fanúšičky kapely, rozíde sa s ním. Onedlho sa stretnú na jednej demonštrácii proti vojne a Jenny Forresta presvedčí, aby na dôkaz odporu voči vojne zahodil svoju medailu za statočnosť. Forrest jej vyhovie, medaila sa však nešťastnou náhodou zabodne do hlavy predsedovi senátu. Po tomto incidente je súdom poslaný do psychiatrickej liečebne, kde doktori zisťujú, že jeho mozog pracuje ako počítač. Na základe tohto zistenia je Forrest poslaný do výskumného centra NASA.

Vo výskumnom stredisku je Forrest spoločne s majorkou Janet Fritchovou a orangutaňou samičkou Sue, ktorá ako jediná z nich má s lietaním do kozmu nejaké skúsenosti, pripravovaný na let do vesmíru. Pri štarte však dôjde k nehode a namiesto Sue je do kabíny pripútaný netrénovaný orangutaní samec, ktorému meno Sue už zostane. Práve Sue ukončuje vesmírnu púť, keď zničí ovládací panel raketoplánu. Posádka musí núdzovo pristáť na Novej Guinei, kde sa stretávajú s kanibalskými domorodcami. Jeden z nich, Sam, vie po anglicky a hovorí, že študoval na univerzite Yale. Keďže im Forrest, Sue aj Janet pomáhali pestovať bavlnu a Forrest hrával so Samom šach, nedali si ich miestni na obed. Janet sa dokonca do jedného z príslušníkov kmeňa zamilovala.

Pri jednej oslave sa domorodci rozhodli, že cudzinca zjedia. Kanibalistické orgie boli prerušené vpádom Pygmejcov, ktorí väčšinu Samovho kmeňa pozabíjali. Janet, Sue a Forrest boli zajatí, našťastie ich však po takmer štyroch rokoch našla NASA a Forresta s orangutanom odviezla naspäť do Ameriky - Janet zostala so svojím milencom na ostrove. Forrest hľadal v Alabame svoju matku, ktorá mala bývať v chudobinci, bolo mu však povedané, že utiekla s nejakým protestantom.

Forrest sa opäť stretne s Danom, z ktorého sa stal bezdomovec potom, čo ho opustila manželka, on začal piť a okradli ho. Forrest chcel zo všetkého najskôr nájsť Jenny, ktorá mala podľa informácií od bubeníka pracovať vo výrobni pneumatík v Indianapolis. Spoločne s Danom sa ju vydali navštíviť a nakoniec sa zabývali u nej v byte. Forrest si zarábal tak, že hral za peniaze páku v krčme, čím sa nakoniec dostal k wrestlingu. Zistil, že všetky zápasy sú vopred dohodnuté - je jasné, kto vyhrá a kto prehrá. Pod pseudonymom Hňup sa stretával s rôznymi postavami. Jenny sa jeho kariéra wrestlingového zápasníka vôbec nepáčila, pretože sa jej zdalo, že sa tým zosmiešňuje, a nakoniec sa s ním kvôli tomu aj rozišla.

Forrest teda s wrestlingom končí a bez Dana odchádza domov. Pri prestupe v Nashville sa stretáva s Tribblom, ktorý je bývalý majster v šachu. Pán Tribble ho presvedčí, aby sa prihlásil do medzinárodného šachového turnaja - jeho prvý zápas sa koná v Los Angeles, a nakoniec sa Forrest prebojuje až do finále. V Hollywoode sa Forrest zoznámi s režisérom Feldom, ktorý ho obsadí do filmu "Netvor z čiernej lagúny", kde má hrať oného netvora po boku známej herečky Raquel Welch. Pri natáčaní sa Forrest opäť stretne s opičiakom Sue. Jeho herecká kariéra je zakončená zážitkom, po ktorom skončí on aj Raquel vo väzení. Pri jednej scéne, v ktorej má Forrest s Raquel v náručí utekať pralesom, sa chce Forrestovi ísť na záchod, a pretože to už nemôže vydržať, uľaví si do kostýmu, keď pláva v lagúne. Raquel jeho močový odér veľmi nevonia, začne sa preto vzpierať, keď ju začne unášať do pralesa. Pritom z nej nechtiac strhne šaty a vbehne s ňou na diaľnicu. Raquel si zmyslí, že pôjde nahá nakupovať, lenže nemá kartu, ktorou by oblečenie zaplatila. Ochranka obchodu na nich preto zavolá políciu.

Forrestovo šachové finále dopadne tiež nevalne - so svojím protivníkom sa dlho obohrávajú a stav je stále nerozhodne. Keď Forrest skúša fintu "pygmejská pasca", ktorú sa naučil od Sama v pralese, z nervov mu unikne prd a tým vyvedie protihráča natoľko z rovnováhy, že vyhráva. Rozhodcovia sa hádajú, či to bolo oprávnené víťazstvo, do hry sa ale vloží Sue, kvôli ktorému je nakoniec nutné šachový turnaj predčasne opustiť. Tribble dá Forrestovi päť tisíc dolárov z výhry v šachu a ten sa konečne môže vydať domov do Mobile.

Konečne sa stretáva so svojou matkou, ktorú opustil jej protestantský milenec kvôli mladšej žene. Spomenie si na svoj sľub Bubbovi, že po vojne začnú robiť do kreviet. Navštívi Bubbovho otca, vďaka ktorého radám rozbieha svoj krevetový podnik. Zamestnáva tam svojich priateľov a známych, napríklad svoju matku, Bubbovho otca, Curtisa, opičiaka Sue a pána Tribble. Z Forresta sa stáva milionár.

Forrest zistí, že Jenny žije s manželom v Severnej Karolíne. Rozhodne sa kandidovať do senátu. V jednom z rozhovorov je mu položená otázka, čo považuje v súčasnosti za najnutnejšie. Forrestovi sa chce ísť na záchod, povie teda, že v súčasnej dobe sa mu zdá najnutnejšie uľaviť si. Jeho výrok je pochopený tak, že krajina si potrebuje uľaviť a stáva sa skvelým volebným mottom. Voľby by snáď aj vyhral, ​​keby na neho novinári nezačali ťahať špinu z jeho minulosti, ktorú často dosť prifarbili. Forrestovi sa taký život nepáčil, rád by len chytal krevety a myslel pritom na Jenny, vzdal sa preto kandidatúry do senátu.

Vzal si dovolenku, a keďže nevedel, kam ísť, kúpil si so Sue lístok tam, kam mu poradila predavačka - do Savannah. V cieli svojej cesty nevedel, čo má robiť, tak si sadol na lavičku a začal hrať na harmoniku. Okoloidúci mu začali hádzať drobné a Forrest si tak opäť začal zarábať. Po nejakej dobe sa stretol aj s Danom, ktorý sa stal čističom topánok. Pri jednej hre k nemu prišla Jenny so svojím synčekom Forrestom, ktorý bol, ako mu povedala, jeho synom. Forrest sa rozhodol posielať jej na neho časť zisku.

Potom začal Forrest s Danom a so Sue cestovať po Spojených štátoch. Forrestovi ťahá na štyridsať a nevie, čo so svojím životom. Má veľa nesplnených snov, ale prinajmenšom si môže povedať, že v každom prípade nemal nudný život...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Lilithen, 29.04.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Forrest Gump v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Winston Groom - Forrest Gump
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 852 058
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)