SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Golding William (*19.09.1911 - †19.06.1993)

­­­­

Boh múch

Haváriu lietadla na neobývanom ostrove prežila iba skupina chlapcov, ktorí čakajú na pláži na svoju záchranu. Hra na Robinsonov sa však čoskoro zmení na boj všetkých proti všetkým, v ktorom je hlavnou prednosťou sila, autorita a schopnosť šíriť strach. Kniha sa obracia k stále aktuálnej otázke: Je civilizácia v našom správaní naozaj tak silno zakorenená, ako si nahovárame? Alebo sme stále len príslušníkmi svorky? Dobrodružstvo, ktoré by chcel zažiť asi každý chlapec, sa s nocou mení na hodiny plné strachu a strašidelných predstáv.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako prvé vydanie v Bratislave vo vyydavateľstve Petit Press v roku 2004. Počet strán 220. Svetová knižnica Sme; 4. ISBN 84-9789-707-2, ISSN 1336-5657

ÚVOD:

Dobrodružný alegorický román Boh múch - príbeh detí, odohrávajúci sa na neosídlenom ostrove. Autorom tohto príbehu je anglický spisovateľ William Golding. Prvé vydanie sa na pultoch objavilo v roku 1954. Na motív knihy bol natočený film (1. 1963, 2. 1990). Ide zároveň o prvý a najznámejší román W.Goldinga.

NÁMET:

Príbeh o chlapcoch, ktorí stroskotajú na pustom ostrove a snažia sa prežiť. Rozpor medzi civilizovanosťou a barbarstvom tej doby.

ŠTÝL A UMELECKÉ PROSTRIEDKY:

Slohový postup rozprávacie a popisný, alegória, symboly, er-forma.

POSTAVY:

Ralph - rozprávač, je zodpovedný, duševne a telesne čistý, rozumný a hlavne inteligentný, jeho cieľom je udržať oheň a dostať sa z ostrova späť do civilizácie, symbol demokracie
Čuňas - rozumný, niekedy až s dospelými nápadmi, taký múdry radca, zosobňuje intelektuála, symbol logiky, inteligencie a vedy
Jack - je posadnutý absolútnou mocou a diktátorstvom, spokojný je, keď môže niekomu vládnuť - slepému davu, ktorý urobí všetko, čo sa mu prikáže, symbol totality
Roger - stáva sa Jackovým nástrojom, robí za neho niektoré špinavosti, maska mu pomôže zakryť hanbu
Simon - zasnený filozof, nositeľ morálnych ideí, jeho utkvelou predstavou je, že povinnosťou každého je odhaľovať zlo
Dvojičky - posledné verní Ralphovi, odchádzajú ako posledné, a to z Jackovho donútenia, snažia sa Ralphovi poradiť

STRUČNÝ DEJ:

Na pustom ostrove stroskotáva lietadlo prevážajúce britských chlapcov. Tí sa snažia na ostrove prežiť a vybudovať demokraciu. Po neúspešných pokusoch sa rozdelia na dva tábory, lovci s Jackom a Ralphovi pomocníci pri staraní sa o oheň a demokraciu. Celé dielo končí usporiadaním honu na Ralpha s cieľom ho zabiť, Jack sa rozhodne zapáliť les a tým umožní blízkej lodi ich zachrániť. Z ostrova sú zachránení ale "iní" chlapci ako tí, ktorí tam stroskotali.

VLASTNÝ NÁZOR:

Na tejto knihe je asi najzaujímavejšie to, ako čitateľ prechádza príbehom a zároveň si uvedomuje, že barbarstvo predtým bolo úplne normálne a že sa presne k tomu istému vraciame aj my „civilizovaní“, ak sa dostaneme do zložitejšej situácie. Je tu cítiť akési varovanie pred návratom k barbarstvu (v každom z nás je ukrytý barbar).

KONTEXT:

Realizmus, využitie symbolov, alegória.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Enzymka, 20.06.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Boh múch v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
William Golding - Boh múch
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 785
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­