SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimír (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lolita

Zaradenie:

svetová beletria

Jazyková stránka:

hlavné vety, slangový jazyk

Literárny útvar:

realistický román

Priestor:

Francúzsko, Amerika

Čas:

rok 1947

Téma:

posadnutosť Humberta Humberta mladými dievčatami

CHARAKTERISTIKA POSTÁV:

Humbert Humbert - štyridsaťročný anglický profesor; zaujímavý človek so slabosťou pre mladé slečny; chytrý, avšak mlčanlivý človek
Dolores - dvanásťročné dievča, ktoré je krásne, divoké a drzé
Charlota Hazeová - druhá manželka Humberta Humberta pohybujúca sa v širokej spoločnosti ľudí; neznáša však tých, ktorí sa jej pletú do šťastia (rovnako ako svoju dcéru)

OBSAH:

Kniha je autentická spoveď Humberta Humberta z väzenia. Rozpráva o svojej prvej láske Annabell, ktorá stojí za jeho posadnutosťou a túžbou po takzvaných nymfičkách. V Amerike sa zamiluje do svojej budúcej nevlastnej dvanásťročnej dcéry Dolores. Cestujú spoločne naprieč Amerikou. Humbert cíti k Lo hlbokú lásku a nehu, avšak ona lásku nezdieľa. Humbertovi sa zdá Lo krutá a cynická, pretože ich vzťah berie len s detskou zvedavosťou.

Po niekoľkých rokoch mu príde list od Lo, kde ho žiada o peniaze pre svoju rodinu. Humbert ju navštívi. Lo je tehotná s manželom, ktorý o ničom netuší. Keď sa dozvie, s kým mu pred pár rokmi utiekla, vyhľadá ho a zastrelí.

VLASTNÝ NÁZOR:

Výborné spracovanie. Zaujalo ma odvážne konanie Humberta. Nie je to kniha napísaná ako pornografia, skôr obnažuje niektoré alternatívne svety. Nabokov v knihe kladie dôraz na osobu jedinca, prekážalo mi, že tam neboli viac popísané pocity Lolity. V mysli Humberta sa americká pubertiačka stala transparentným symbolom umenia. Láska k nej sa mení na túžbu, potom aj na vinu. Kniha je vlastne životopisom, z denníka sa stáva zase detektívny príbeh o zidealizovanej láske. Je to príbeh zúfalého človeka, ktorý sa márne pokúšal viesť súdržnú existenciu, a zároveň je to dielo, ktoré bravúrne stavia na hlavu klasický realizmus s jeho naratívnymi postupmi. Tým všetkým Nabokov vypovedá veľa o povahe moderného sveta.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: shortee, 01.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Lolita v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Vladimír Nabokov - Lolita
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 800
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)