SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimír (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lolita

Zaradenie:

svetová beletria

Jazyková stránka:

hlavné vety, slangový jazyk

Literárny útvar:

realistický román

Priestor:

Francúzsko, Amerika

Čas:

rok 1947

Téma:

posadnutosť Humberta Humberta mladými dievčatami

CHARAKTERISTIKA POSTÁV:

Humbert Humbert - štyridsaťročný anglický profesor; zaujímavý človek so slabosťou pre mladé slečny; chytrý, avšak mlčanlivý človek
Dolores - dvanásťročné dievča, ktoré je krásne, divoké a drzé
Charlota Hazeová - druhá manželka Humberta Humberta pohybujúca sa v širokej spoločnosti ľudí; neznáša však tých, ktorí sa jej pletú do šťastia (rovnako ako svoju dcéru)

OBSAH:

Kniha je autentická spoveď Humberta Humberta z väzenia. Rozpráva o svojej prvej láske Annabell, ktorá stojí za jeho posadnutosťou a túžbou po takzvaných nymfičkách. V Amerike sa zamiluje do svojej budúcej nevlastnej dvanásťročnej dcéry Dolores. Cestujú spoločne naprieč Amerikou. Humbert cíti k Lo hlbokú lásku a nehu, avšak ona lásku nezdieľa. Humbertovi sa zdá Lo krutá a cynická, pretože ich vzťah berie len s detskou zvedavosťou.

Po niekoľkých rokoch mu príde list od Lo, kde ho žiada o peniaze pre svoju rodinu. Humbert ju navštívi. Lo je tehotná s manželom, ktorý o ničom netuší. Keď sa dozvie, s kým mu pred pár rokmi utiekla, vyhľadá ho a zastrelí.

VLASTNÝ NÁZOR:

Výborné spracovanie. Zaujalo ma odvážne konanie Humberta. Nie je to kniha napísaná ako pornografia, skôr obnažuje niektoré alternatívne svety. Nabokov v knihe kladie dôraz na osobu jedinca, prekážalo mi, že tam neboli viac popísané pocity Lolity. V mysli Humberta sa americká pubertiačka stala transparentným symbolom umenia. Láska k nej sa mení na túžbu, potom aj na vinu. Kniha je vlastne životopisom, z denníka sa stáva zase detektívny príbeh o zidealizovanej láske. Je to príbeh zúfalého človeka, ktorý sa márne pokúšal viesť súdržnú existenciu, a zároveň je to dielo, ktoré bravúrne stavia na hlavu klasický realizmus s jeho naratívnymi postupmi. Tým všetkým Nabokov vypovedá veľa o povahe moderného sveta.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: shortee, 01.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Lolita v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Vladimír Nabokov - Lolita
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 287
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­