SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Körner Vladimír (*12.10.1939)

­­­­

Anjel milosrdenstva

Dej sa odohráva v období 1. svetovej vojny. Anežka Brůnová dostane list od svojho manžela, majora Adolfa Bruna, kde píše, že musí zostať na fronte a teda spolu nestrávia Vianoce. Preto sa Anežka rozhodne navštíviť svojho manžela priamo na haličskom fronte.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 1989 v zbierke Adelheid. Údolí včel. Anděl milosrdenství vo vydavateľstve Československý spisovatel, jazyk čeština, 340 strán.

HLAVNÉ POSTAVY:

Adolf Brun, Anežka Brunová, sestra Hilda, strážnik Fero, liečiteľ Kryštof Stryja

DEJ:

Keď sa pýta na cestu a hovorí, že ide za manželom A. Brunom, všetci jej radi poradia, pretože jeho meno je tu veľmi vážené. Manžela zahliadne však vo chvíli, keď dáva povel k poprave zajatých vojakov, a odvtedy sa za neho hanbí, dokonca je jeho správaním znechutená. Do mdlôb prichádza aj vo chvíli, keď na neho čaká v hostinci, ktorý je plný žien a ony ženy na ňu začnú nepekne pokrikovať a hádzať po nej všetkým možným, čo majú po ruke.

Nasledujúceho leta za ňou na plaváreň príde Volc, adjutant jej manžela. Nemá pre ňu dobrú správu, ba naopak ju navštívi len kvôli tomu, aby jej oznámil smrť majora Bruna. Anežka sa tým ale neznepokojuje. Svojho vlastného manžela už nemá rada a to predovšetkým za jeho kruté činy na fronte. Keď sa k tomu pridajú ešte jeho milenky, nevidí dôvod, prečo preňho roniť slzy.

Anežka sa rozhodne opustiť ich dom a slúžiť Červenému krížu. Chce nejako odčiniť všetky zlé skutky manžela, chce pomáhať chorým ľuďom. Preto sa z nej stáva ošetrovateľka. S vrchnou ošetrovateľkou Hildou sú tu ako jediné ženy. Nenachádza sa práve v najlepšom a najútulnejšom prostredí. Ubytovaná je len v komôrke, kadiaľ vedie splašková rúra. Druhé ráno sa ide skoro umyť do fontánky, ale keď tam uvidí plávať mŕtvu krysu, až sa zahanbí, že do fontánky vôbec strčila ruky. Anežku však od jej práce nič neodradí.

Spozná tu zajatca Kryštofa Stryju, ktorému hovoria šaman, pretože má svoje zázračné metódy, ktorými lieči. S tými sa Anežka zoznámi pri liečbe talianskeho zajatca Sylvia a padne z toho do mdlôb. Strážca Fero podá Stryjovi nôž, ktorým mu bez umrtvenia či dezinfekcie nareže kožu a svojimi neumytými prstami pohybuje v jeho vnútornostiach, až vytiahne črepiny. Vďaka Šamanovmu zásahu však Sylvio prežije.

Sestra Anežka si však časom nájde cestičku ku Kryštofovi a hoci sú sprvoti obaja nesmelí, vďaka pomoci Fera sa z nich stávajú milenci. To netuší, že pomer s ním má aj Hilda. Obe ženy využije ku krádeži dokladov mŕtvych, k získaniu peňazí, lepšieho šatstva a rôznych dokumentov alebo máp, čo napomáha k útekom zajatcov či chorých. Keď sa ale pokúsi o útek sám Kryštof, už nakazený týfusom, zatknú ho.

Po tomto incidente sa Anežka rozhodne odísť späť do svojho domu. V mrazivej zime na ňu pred dverami čaká mladý Sylvio, ktorému sa podarilo utiecť. Bol už úplne zdravý a na ošetrovni Anežku často pozoroval. Taktiež zistil, kam dávala tajné dokumenty pre Kryštofa. Hoci je veľmi ostýchavý, strávi s ňou noc a potom odíde.

Jeho prítomnosť vystrieda hajtman Volc, ktorý jej príde oznámiť, že boli odhalené všetky úteky. Preto sa spoločne vracajú na ošetrovňu. Cestou sa tiež dozvie o zradcovi Sylviovi. Fero má spolu s vrchným ošetrovateľom Radkom na starosť nájdenie všetkých dokumentov a odstránenie všetkých osôb spojených s týmto zločinom.

V noci na Nový rok 1917 Anežke ponúkne Volc tri východiská, ako z tejto situácie von. Môže ísť na front, stať sa ľahkou ženou pre vojakov či ísť pred poľný súd, čo by bola v podstate samovražda. Keď ale zbadá mŕtveho Kryštofa pod ťarchou ľadu, jasne sa rozhodne. Ide ešte s dvomi dobrovoľníkmi do tábora, aj keď je jasné, že v takej krutej zime tak ďaleko nedôjdu a zamrznú. In memoriam je jej potom udelená medaila.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Malenicka, 21.04.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Anjel milosrdenstva v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Vladimír Körner - Anjel milosrdenstva
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 799
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)