SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­

Čudný prípad doktora Jekylla a pána Hyda

Klasická novela, v ktorej sa pomocou vlastného lekárskeho experimentu môže človek striedavo premieňať na dve rôzne bytosti, z ktorých jedna má iba záporné a druhá dobré povahové rysy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave vo vydavateěstve HEVI v roku 1993. Počet strán 84. Stálice ;1. ISBN 80-85518-46-5.

HLAVNÉ POSTAVY:

Jekyll/Hyde, Lucy Harris, Emma Carew, John Utterson, sir Danvers Carew, biskup, generál Glossop, lord Savage, lady Beaconsfield a ďalšie

DEJ:

Doktor Jekyll má teóriu, v ktorej je možné oddeliť dva elementy - dobro a zlo - na samostatné zložky. Keď chce získať povolenie od správnej rady, aby mohol vyskúšať svoju teóriu na niektorom zo šialencov z ústavu, je hrubo odmietnutý. Preto sa rozhodne uskutočniť pokus sám na sebe.

Keď užije určitý roztok, rozštiepi sa jeho duša na dobro a zlo. Dobrého Jekylla a zlého Hydea. Ten po nociach vyčíňa ulicami a užíva si so ženami.

Raz si pre Jekylla pošle zranené dievča. Od nej sa doktor dozvie o Edwardovi Hydeovi, ktorý jej ublížil a dôjde mu, že on sám je tá beštia, v ktorú sa po nociach mení. Je rozhodnutý zakročiť, ale jeho pokusy sa mu vymykajú z rúk. Nedokáže transformáciu ovládať a Hyde, ktorý sa v zle a násilí vyžíva, ďalej chodí po uliciach a vraždí.

Jekyll k sebe nikoho nepúšťa a o svojom experimente nikomu nehovorí. Jeho najlepší kamarát John a snúbenica Emma si o neho robia starosti. Hyde zabíja vplyvných ľudí - biskupa, lorda Savage, generála Glossopa, lady Beaconsfieldovú a Lucy, ktorá do neho bola tajne zamilovaná. Keď už pokus prekračuje hranice, požiada svojho priateľa Johna, aby ho v prípade, že ho Hyde ovládne, zabil.

Prichádza svadba Jekylla a Emmy. Na hostine novomanželov sa začne Jekyll meniť. Keď sa Hyde prederie na povrch, nechce už telo opustiť. Nešťastný Jekyll si uvedomí, že jediným vyslobodením je pre neho smrť a spácha tak samovraždu...

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Boj medzi dobrom a zlom bude prebiehať stále. Buď v človeku samotnom, v skupine alebo po celom svete formou vojen. Každý má v sebe kus dobra a zla. Niektorí ho vo vnútri seba skryjú, iní sa mu vyhýbajú a niekto ho dokáže potlačiť, ale stále v nás zostáva. Táto zlá časť alebo naše skutočné ja sa môžu samy vynoriť, keď napríklad užijeme omamné látky (alkohol, drogy) a nedokážeme sa skryť za svoju všednú "masku".

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 26.06.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Čudný prípad doktora Jekylla a pána Hyda v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Čudný prípad doktora Jekylla a pána Hyda
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 935
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­