SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­

Čudný prípad doktora Jekylla a pána Hyda

Klasická novela, v ktorej sa pomocou vlastného lekárskeho experimentu môže človek striedavo premieňať na dve rôzne bytosti, z ktorých jedna má iba záporné a druhá dobré povahové rysy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave vo vydavateěstve HEVI v roku 1993. Počet strán 84. Stálice ;1. ISBN 80-85518-46-5.

HLAVNÉ POSTAVY:

Jekyll/Hyde, Lucy Harris, Emma Carew, John Utterson, sir Danvers Carew, biskup, generál Glossop, lord Savage, lady Beaconsfield a ďalšie

DEJ:

Doktor Jekyll má teóriu, v ktorej je možné oddeliť dva elementy - dobro a zlo - na samostatné zložky. Keď chce získať povolenie od správnej rady, aby mohol vyskúšať svoju teóriu na niektorom zo šialencov z ústavu, je hrubo odmietnutý. Preto sa rozhodne uskutočniť pokus sám na sebe.

Keď užije určitý roztok, rozštiepi sa jeho duša na dobro a zlo. Dobrého Jekylla a zlého Hydea. Ten po nociach vyčíňa ulicami a užíva si so ženami.

Raz si pre Jekylla pošle zranené dievča. Od nej sa doktor dozvie o Edwardovi Hydeovi, ktorý jej ublížil a dôjde mu, že on sám je tá beštia, v ktorú sa po nociach mení. Je rozhodnutý zakročiť, ale jeho pokusy sa mu vymykajú z rúk. Nedokáže transformáciu ovládať a Hyde, ktorý sa v zle a násilí vyžíva, ďalej chodí po uliciach a vraždí.

Jekyll k sebe nikoho nepúšťa a o svojom experimente nikomu nehovorí. Jeho najlepší kamarát John a snúbenica Emma si o neho robia starosti. Hyde zabíja vplyvných ľudí - biskupa, lorda Savage, generála Glossopa, lady Beaconsfieldovú a Lucy, ktorá do neho bola tajne zamilovaná. Keď už pokus prekračuje hranice, požiada svojho priateľa Johna, aby ho v prípade, že ho Hyde ovládne, zabil.

Prichádza svadba Jekylla a Emmy. Na hostine novomanželov sa začne Jekyll meniť. Keď sa Hyde prederie na povrch, nechce už telo opustiť. Nešťastný Jekyll si uvedomí, že jediným vyslobodením je pre neho smrť a spácha tak samovraždu...

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Boj medzi dobrom a zlom bude prebiehať stále. Buď v človeku samotnom, v skupine alebo po celom svete formou vojen. Každý má v sebe kus dobra a zla. Niektorí ho vo vnútri seba skryjú, iní sa mu vyhýbajú a niekto ho dokáže potlačiť, ale stále v nás zostáva. Táto zlá časť alebo naše skutočné ja sa môžu samy vynoriť, keď napríklad užijeme omamné látky (alkohol, drogy) a nedokážeme sa skryť za svoju všednú "masku".

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 26.06.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Čudný prípad doktora Jekylla a pána Hyda v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Čudný prípad doktora Jekylla a pána Hyda
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 938 647
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)