SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Dahl Roald (*13.09.1916 - †23.11.1990)

­­­­

Charlie a továreň na čokoládu

Moderná rozprávka nabitá fantáziou, hravosťou a jemným humorom je najslávnejšou detskou knižkou Roalda Dahla. Autor v nej splnil detský sen mnohým z nás: spolu s piatimi deťmi, hrdinami tejto knižky, prevedie čitateľa kúzelným svetom najväčšej továrne na sladkosti na svete, kde sa čokoláda mieša vodopádom na čokoládovej rieke, kde v mnohých zaujímavých sálach vznikajú tie najúžasnejšie dobroty a kde sa dajú zažiť vskutku neočakávané dobrodružstvá.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dahl, Roald. - 1. vyd. - Nitra : Enigma, 2003. - 185 s., ilustr. - ISBN 80-89132-02-2.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÝCH POSTÁV:

Charlie Bucket - mladý chlapec pochádzajúci z chudobnej rodiny; skromný a na nič sa nesťažuje; snaží sa pomáhať svojej rodine, ktorú veľmi miluje; snaživý, rozumný, úprimný a pozorný; všíma si detaily; je tiež zvedavý, často sa ostatných na niečo pýta, pretože chce vedieť veľa vecí
Willy Wonka - excentrický bláznivý muž s veľkou fantáziou; majiteľ továrne na čokoládu; často sa chová ako dieťa; deti miluje, ale svojho otca nenávidí, pretože bol zubár a zakazoval mu jesť čokoládu, ktorú dodnes veľmi miluje

DEJ:

Charlie dostane v deň svojich narodenín čokoládu. Je to práve v období, keď Willy Wonka do piatich svojich čokolád ukryl zlaté kupóny. Päť detí, ktoré ich nájdu, bude môcť stráviť deň práve v továrni na čokoládu, ktorá patrí Willymu Wonkovi. Každú chvíľku sa objaví dieťa, ktoré tento kupón objavilo a už chýba iba posledný. Charlie si veľmi želal, aby tým posledným bol on. V narodeninovej čokoláde však kupón nenájde, a tak je sklamaný. Náhodou však na zemi nájde peniaze, a tak sa rozhodne v obchode jednu čokoládu ešte kúpiť a zvyšok peňazí chce dať mame. Ani v tejto čokoláde kupón nie je, a preto sa rozhodne kúpiť si ešte jednu. V tej už kupón však objaví. Je teda medzi päticou detí, ktoré sa dostanú do továrne a strávi celý deň po boku Willyho Wonku. Charlie jeho slová veľmi pozorne počúva a robí len to, čo mu dovolí. Ostatné deti sú však neposedné. Nedržia sa inštrukcií Willyho Wonku alebo sú nepozorné, a preto zahynú. Jediný Charlie prežije prehliadku a Willy Wonka otvorí srdce a spriatelí sa s ním. Preto mu Willy zanechá svoju továreň a z chudobného chlapca sa stane majiteľ továrne na čokoládu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Malenicka, 11.06.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Čarodejnice
-Charlie a továreň na čokoládu
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Charlie a továreň na čokoládu v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Roald Dahl - Charlie a továreň na čokoládu
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 390
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­