SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Greya

Tento dekadentný román Oscara Wildea je príbehom o mladom aristokratovi. V románe sa objavuje záhadný obraz, ktorý bol namaľovaný maliarom Basilom Hallwardom. Ide o portrét mladého, neskazeného a krásneho Doriana Graya. Ešte pred dokončením bol obraz výnimočným, lebo umelec dal do diela aj svoju dušu.
Obraz odhaľuje krásu a mladosť Doriana. Keď Dorian prvýkrát uvidí portrét, je ním očarený. Začína si sám uvedomovať, aký je pôvabný. Lord Henry ho zároveň presviedča, aká je krása i mladosť dôležitá. Obraz v Dorianovi vzbudí túžbu o prehnanom uznávaní seba samého. Začína mať tiež zrazu strach, že by raz jeho pôvab skončil kvôli vráskam a postave znetvorenej starobou. Nedokáže sa zmieriť s tým, že by mohol byť starý a škaredý. Dôjde preto k osudovej zmene, kedy Dorian vysloví želanie, že chce zostať navždy mladým a aby to bol práve obraz, ktorý za neho bude starnúť...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vo vydavateľstve Ján Horáček v Bratislave v roku 1947. Počet strán 293.

OBSAH:

Dorian Gray je mladý a bohatý osemnásťročný chlapec, ktorý je výnimočný svojou krásou. Jeho modré oči a zlatisté vlasy po ramená mu dodávajú jemný a nevinný vzhľad.

Na začiatku príbehu je plachý, zvedavý a nerozvážny, po zoznámení s lordom Henrym je ním ale jeho osobnosť silne ovplyvnená.
Dorian je veľmi dôverčivý, a tak sa nechá ľahko zmanipulovať. Po dôvernej konverzácii s jeho novým priateľom si uvedomí, že jeho krása je dočasná a bez vonkajšej krásy je bezvýznamný, pretože nemá čo iné ponúknuť. Vysloví tak prianie, aby namiesto neho mohol starnúť jeho portrét, ktorý namaľoval jeho priateľ Basil.

Odvtedy sa Dorian začne viac objavovať v spoločnosti po boku lorda Henryho. Začína si užívať život a snaží sa získať čo najviac zážitkov - či už morálnych, alebo nemorálnych. Organizuje tiež spoločenské akcie a navštevuje pochybné časti mesta, kde podľahne drogám.

Keď sa zamiluje do mladej herečky Sibyly, ktorú nakoniec odmietne a zapríčiní tak jej samovraždu, stratí všetky výčitky svedomia. Z nevinného a láskavého chlapca sa tak stane ľahostajný sebec, ktorému nezáleží na nikom inom ako na ňom samom. Pravdepodobne má aj narcistickú poruchu osobnosti, ktorá sa vyznačuje prehnaným sebavedomím a presvedčením o vlastnej nadpozemskej kráse.

Dorian má mnoho záľub, rád hrá na klavíri, zaujíma sa o parfémy a šperky. Tiež rád cestuje, hoci sa nikdy nevzďaľuje ďaleko od Londýna.

Zvrat nastane, keď nakoniec zavraždí maliara a svojho priateľa Basila, autora už spomínaného portrétu. Kvôli nezvládnuteľnému hnevu a strachu zo starnutia sa v ňom niečo zlomí, snaží sa zmeniť k lepšiemu, začne si uvedomovať svoju skazenosť. Rozhodne sa preto zničiť obraz, ktorý zrkadlí jeho hriechy. Namiesto toho, aby len prebodol plátno, sám klesne k zemi a zomrie ako starý a škaredý človek presne tak, ako sa celý život bál.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Katarína Švadlenková, 17.02.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Obraz Doriana Greya v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Greya
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 938 651
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)