SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Šolochov Michail Alexandrovič (*24.05.1905 - †21.02.1984)

­­­­

Osud človeka

Poviedka o hrdinstve prostého človeka, ktorý prejde frontom Veľkej vlasteneckej vojny, prežije úrapy zajatia, stratí celú rodinu, a napriek tomu nerezignuje.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Mladé letá v roku 1982. Pre čitateľov od 11 rokov. Mimočítanková literatúra pre žiakov ZŠ. Počet strán 47, ilustrované.

DEJ:

Novela ruského spisovateľa Michaila Alexandroviča Šolochova rozpráva osud prostého človeka Andreja Sokolova. Autor v lete 1946 ide ruskou krajinou a má problémy so zničenými komunikáciami. Dostane sa do jednej dediny, kde stretne Sokolova s malým chlapcom. Muži si zafajčia a Sokolov rozpráva svoj príbeh.

Sokolov bol vodič vo Voroneži, ktorý sa zamiloval a nakoniec oženil a žili spokojne s manželkou. Manželka bola veľmi pokojná a rozumná žena, ktorá pre neho mala pochopenie a nikdy mu nič nevyčítala a on sa snažil čo najlepšie sa postarať o rodinu. Časom sa im narodil syn a potom dve dcérky.

Akonáhle Sovietsky zväz vstúpi do vojny, cez protest manželky narukuje a zakrátko je zajatý a deportovaný cez Poľsko do Nemecka do koncentračného tábora. Líčia otrasné podmienky života v lágri a neľudské správanie nemeckých bacharov. Svojím vojenským vystupovaním a prostotou ruského človiečika si získa obdiv nemeckého dôstojníka Müllera, zachráni si život a pracuje v baniach do roku 1944. Potom dostane za úlohu robiť vodiča hrubému a večne opitému nemeckému majorovi. Využije príležitosť a aj s majorom sa dostane k Červenej armáde.

Po ošetrení v nemocnici odíde späť do rodného kraja, kde sa dozvedá, že na začiatku vojny manželka aj dcérky zahynuli. Sokolov nedokáže byť doma sám, vracia sa do boja a opäť naňho čaká tragická správa, jeho syn - hrdina - padol pri dobýjaní Berlína v posledných dňoch vojny.

Vojna sa teda víťazne skončila, ale Sokolov sa nemá z čoho radovať, pretože všetko stratil, zostal sám. Nedokáže bývať vo svojom prázdnom dome, ide k priateľovi do Urjupinska a opäť pracuje ako vodič. Dozvedá sa, že malý chlapec je sirotou, a pretože si malý na svojho otca už nepamätá, vydáva sa Sokolov za chlapcovho otca. Tým dostane jeho život nový zmysel, má povinnosť sa o chlapca postarať. Spolu s chlapcom sa vydávajú do Kaškarskej oblasti za prácou a cestou stretli rozprávačov.

VLASTNÝ NÁZOR:

Príbeh sa veľmi rýchlo číta, je zaujímavý, autor nepoužíva pátos ani politickú agitáciu. Rozprávanie Sokolova je rozprávanie chlapa, ktorý prežil otrasný zážitok a potrebuje sa o tom s niekým porozprávať.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 17.02.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Osud človeka v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Michail Alexandrovič Šolochov - Osud človeka
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 871
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)