SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Šolochov Michail Alexandrovič (*24.05.1905 - †21.02.1984)

­­­­

Osud človeka

Poviedka o hrdinstve prostého človeka, ktorý prejde frontom Veľkej vlasteneckej vojny, prežije úrapy zajatia, stratí celú rodinu, a napriek tomu nerezignuje.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Mladé letá v roku 1982. Pre čitateľov od 11 rokov. Mimočítanková literatúra pre žiakov ZŠ. Počet strán 47, ilustrované.

DEJ:

Novela ruského spisovateľa Michaila Alexandroviča Šolochova rozpráva osud prostého človeka Andreja Sokolova. Autor v lete 1946 ide ruskou krajinou a má problémy so zničenými komunikáciami. Dostane sa do jednej dediny, kde stretne Sokolova s malým chlapcom. Muži si zafajčia a Sokolov rozpráva svoj príbeh.

Sokolov bol vodič vo Voroneži, ktorý sa zamiloval a nakoniec oženil a žili spokojne s manželkou. Manželka bola veľmi pokojná a rozumná žena, ktorá pre neho mala pochopenie a nikdy mu nič nevyčítala a on sa snažil čo najlepšie sa postarať o rodinu. Časom sa im narodil syn a potom dve dcérky.

Akonáhle Sovietsky zväz vstúpi do vojny, cez protest manželky narukuje a zakrátko je zajatý a deportovaný cez Poľsko do Nemecka do koncentračného tábora. Líčia otrasné podmienky života v lágri a neľudské správanie nemeckých bacharov. Svojím vojenským vystupovaním a prostotou ruského človiečika si získa obdiv nemeckého dôstojníka Müllera, zachráni si život a pracuje v baniach do roku 1944. Potom dostane za úlohu robiť vodiča hrubému a večne opitému nemeckému majorovi. Využije príležitosť a aj s majorom sa dostane k Červenej armáde.

Po ošetrení v nemocnici odíde späť do rodného kraja, kde sa dozvedá, že na začiatku vojny manželka aj dcérky zahynuli. Sokolov nedokáže byť doma sám, vracia sa do boja a opäť naňho čaká tragická správa, jeho syn - hrdina - padol pri dobýjaní Berlína v posledných dňoch vojny.

Vojna sa teda víťazne skončila, ale Sokolov sa nemá z čoho radovať, pretože všetko stratil, zostal sám. Nedokáže bývať vo svojom prázdnom dome, ide k priateľovi do Urjupinska a opäť pracuje ako vodič. Dozvedá sa, že malý chlapec je sirotou, a pretože si malý na svojho otca už nepamätá, vydáva sa Sokolov za chlapcovho otca. Tým dostane jeho život nový zmysel, má povinnosť sa o chlapca postarať. Spolu s chlapcom sa vydávajú do Kaškarskej oblasti za prácou a cestou stretli rozprávačov.

VLASTNÝ NÁZOR:

Príbeh sa veľmi rýchlo číta, je zaujímavý, autor nepoužíva pátos ani politickú agitáciu. Rozprávanie Sokolova je rozprávanie chlapa, ktorý prežil otrasný zážitok a potrebuje sa o tom s niekým porozprávať.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 17.02.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Osud človeka v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Michail Alexandrovič Šolochov - Osud človeka
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 986
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­