SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Haddon Mark (*26.09.1962)

­­­­

Čudná príhoda so psom uprostred noci

Románová novela britského autora originálnym spôsobom zachytáva svet ľudí, postihnutých poruchou osobnosti, na príbehu 15-ročného autistického chlapca.
V psychologickom príbehu rozpráva hrdina, 15-ročný chlapec trpiaci autizmom, o svojom pátraní po vrahovi susedkinho psa. V rámci tohto pátrania autor zoznamuje čitateľov prostredníctvom chlapcovej výpovede s podstatou a úskaliami autizmu, so zvláštnym, ostatným ľuďom nepochopiteľným svetom, v ktorom títo ľudia žijú, a s obmedzeniami, s ktorými sa stretávajú. Chlapec, ktorý žije sám s otcom a má od neho aj zo školy vštepené určité morálne zásady, má rád detektívky, a podľa vzoru Sherlocka Holmesa sa rozhodne nájsť vraha, aby ho vydal spravodlivosti. Sám však zažije jeden z najväčších otrasov svojho života, keď zistí, že jeho matka nezomrela, ako mu tvrdil milujúci otec, ale odišla od rodiny. Po dramatickom odhalení páchateľa prekoná svoju hrôzu z cudzieho prostredia a sám sa vydáva na nebezpečnú cestu do Londýna, kde skutočne matku nájde a svojim činom pred ňu znovu postaví problém zodpovednosti, lásky a trpezlivosti, ktorý bol pôvodne nad jej sily.
Pôsobivý ja-rozprávač, dôsledná logika chlapcovho myslenia, pevná, neokázalá línia rozprávania av neposlednom rade aj autorove znalosti o problémoch a prejavoch ľudí s poruchou osobnosti sú prostriedky, ktoré pomohli knihe k prestížnej Whitbreadovej cene za rok 2003.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vo vydavateľstve Lindeni v roku 2022. ISBN 9788056626894

O KNIHE:

Na príbehu pätnásťročného autistu Christophera predstavuje Mark Haddon čitateľom zvláštne vnímanie sveta, plného fóbií, nepochopenia, neschopnosti komunikovať. Je napísaný ja-formou ako denník, ktorý si Christopher vedie. Kapitoly sú číslované ako prvočísla.

OBSAH:

Christopher je výnimočný v matematike, tá ho upokojuje aj v momentoch rozrušenia. V hlave si počíta mocniny, kvadratické rovnice či vymenúva prvočísla. Matematika mu dáva istotu, pretože v nej panuje poriadok a logika. Christopher chodí do špeciálnej školy medzi deti s inými poruchami, má sa stať prvým maturantom z matematiky.
Snáď jedinou bytosťou, ktorá s ním vie vhodne komunikovať a rozumie jeho potrebám aj neobvyklým reakciám, je jeho učiteľka Siobhan.
Christopher žije s otcom sám, mama mu zomrela na srdcovú príhodu.

Jedného dňa nájde v susedinej záhrade psa prebodnutého vidlami, navyše je susedkou z tohto skutku obvinený sám, preto sa rozhodne prísť pravde na kĺb a podnikne pátranie po vrahovi psa Wellingtona. Vypýta sa v susedstve, to sa ale vôbec nepáči jeho otcovi a podráždená sa zdá byť aj susedka, hoci práve ona sa k nemu a otcovi po smrti matky správala veľmi ústretovo a pomáhala im. Dozvedá sa, že manžel tejto susedy mal pomer s jeho matkou. Otec navyše nájde jeho knihu, schová mu ju a oborí sa na neho, aby v pátraní ďalej nepokračoval a nesliedil v osobných záležitostiach druhých. Christopher sa rozhodne svoj denník nájsť, čo sa mu podarí, nachádza však aj hromadu listov adresovaných práve jemu. Zistia, že ide o listy od mamy, ktorá žije s pánom Shearsom v Londýne a prosí ho za odpustenie za to, že od neho a otca odišla. V niektorých sa pokúša vysvetliť, aký psychický nápor v súvislosti s jeho podivným správaním musela znášať – hysterické záchvaty, panické fóbie, jeho neovládateľnosť.

Christopher sa s otcom o mame porozpráva a otec priznáva nielen túto lož, ale aj to, že sám v afekte zabil psa susedky Shearsovej. To nedokáže Christopher prijať, má z otca panický strach a rozhodne sa utiecť do Londýna za matkou.

To však pre autistu predstavuje neskutočné sebazaprenie a odvahu. Musí prekonať veľa prekážok: strach z množstva ľudí, z dopravných prostriedkov, komunikáciu s cudzími ľuďmi, vyhľadanie matkinho bytu v Londýne. Podnikne nepredstaviteľnú eskapádu, uniká (skôr náhodou ako zámene) aj policajtom, ktorí po ňom pátrajú po otcovom ohlásení jeho úteku. Po všetkých útrapách sa s matkou stretne a niekoľko dní sa zdržiava s ňou a pánom Shearsom v ich byte, toto spolužitie sa však zdá veľmi problematické. Christopher nemá svoj navyknutý poriadok, pán Shears nedokáže prijať jeho podivínstvo, dochádza tiež k potýčkam s Christopherovým otcom, ktorý sa usiluje o jeho návrat. Matka sa nakoniec rozhodne Shearsa opustiť a vrátiť sa do rodného mesta aj s Christopherom. Tomu sa podarí zložiť maturitnú skúšku z matematiky, a dokonca sa rysuje aj možnosť zmierenia s otcom, ktorý mu kúpil šteňa a dohodol sa na pravidelných návštevách.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Význam knihy spočíva v originálnom spôsobe podania príbehu o autistickom chlapcovi, ktorý svoj príbeh oznamuje sám zo svojho uhla pohľadu, svojou optikou, pričom sú nenápadne spomenuté aj ostatné okolnosti, ktoré obrázok líčenej situácie dokresľujú tak, aby boli pochopiteľné aj dôvody konania jeho blízkych, ktorým on sám nie je schopný porozumieť. Christopherova matka od rodiny utiekla. Christopherov otec v afekte zabil psa. Čitateľ si domyslí dôvod ich skratkovitého konania a dokáže im odpustiť. Christopher nie. Christopherov svet (mikrosvet) sa skladá z logicky usporiadaných súvislostí a pravidiel, akákoľvek odchýlka a nepredvídateľnosť ho desí a vyvolá veľmi silnú reakciu. Je na zváženie, či trýzeň, prameniaca zo vzájomného spolužitia s ním, je drastickejšia pre neho, alebo pre jeho blízkych.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jana T., 08.04.2024

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Čudná príhoda so psom uprostred noci v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Mark Haddon - Čudná príhoda so psom uprostred noci
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 347
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)