SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Figuli Margita (*02.10.1909 - †27.03.1995)

­­­­

Tri gaštanové kone

Margita Figuli, predstaviteľka slovenského naturalizmu a lyrizovanej prózy, vystavala ľúbostnú drámu s výrazným sociálnym pozadím a kontrastnými postavami. Novela bola v roku 1966 sfilmovaná a zahrali si tu Michal Dočolomanský či Juraj Kukura.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Tri gaštanové kone / Figuli, Margita. - 5. vyd., v tejto edícii 4. vyd. - Bratislava : Tatran, 1991. - 167 s., fotogr. - (Čítanie študujúcej mládeže ; 199). - ISBN 80-222-0254-1.

LITERÁRNY ŽÁNER:

Novela s prvkami rozprávky

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Láska prekoná všetky prekážky.

DEJ:

Peter, ktorý je od detstva sirotou a vyslúžil si povesť tuláka, sa vracia po rokoch do dediny. Chce požiadať o ruku Magdalénu, s ktorou prežil celé detstvo. Po ceste narazí na jej bratranca Jožka Greguša a Jana Zápotočného a zistí, že pašujú kone z Poľska. Jano chce navyše tiež požiadať o ruku Petrovu milovanú Magdalénu, s čím súhlasí aj jej matka a núti ju k vydaju zaňho.

Petrova jediná šanca je získať Magdaléninu ruku skôr ako Jano. Dohodnuté večerné stretnutie naruší útok splašených koní na Magdalénu. Jano ju zachráni a v strachu o jej život ju odnesie do domu. Tam je však už Jano, Petra vyhodí a požiada Magdaléniných rodičov o jej ruku. Peter je zlomený.

Na pálení svätojánskych ohňov sa Magdaléne Peter vyzná zo svojich citov. Ona mu ich opätuje, avšak dáva mu tri úlohy, aby svoju lásku dokázal:

  1. postaviť pre nich príbytok,
  2. vzdať sa túlania po svete,
  3. prísť po ňu na troch gaštanových koňoch.

Peter sa náročných úloh nezľakne a s Magdalénou si sľúbia, že raz budú svoji. Vtedy však z húštiny vyskočí Jano, ktorý všetko počul a snaží sa Petra zabiť. Ten sa obráni a odchádza do Turca. Hneď po jeho odchode Jano zneužije Magdalénu, aby ju takto k sebe pripútal.

S pomocou ľudí z dediny a ujčeka s ujčinou sa Petrovi za dva roky podarí splniť sľuby. Pracuje na píle i pre kupca s koňmi a len čo si to môže dovoliť, kúpi si gaštanového koňa a ďalších dvoch si požičia, a vydá sa po svoju milú. V dedine, kde Magdaléna žije, sa dozvie, že ju Jano v onú Svätojánsku noc znásilnil a museli sa vziať.
Pre Petra je to rana. Zistí, že Jano pije a bije kone, ktoré sú čím ďalej, tým divokejšie. Magdaléna žije v nešťastnom manželstve a dokonca má za sebou potrat v dôsledku kopnutia koňom. Peter ju nachádza v žalostnom stave na poli, kde bezcitný Jano práve týra koňa, ktorý sa splaší a Magdaléna podeň spadne. Peter ju znovu v poslednej chvíli zachráni spod jeho kopýt.

Magdaléna z toho všetkého vážne ochorie a len zázrakom prežije. Jano viní Petra z choroby manželky aj z úteku koňa, a Peter odchádza, pretože už nechce byť príčinou Magdaléninho utrpenia. Jano v šialenej žiarlivosti vypaľuje koňovi na telo slovo "Tulák" a vypáli mu aj oko. V tej chvíli sa kôň splaší a kopne Jana do hrude a do hlavy. Je na mieste mŕtvy. Nič okrem Magdaléninej matky tak už nebráni životu s Petrom.

Peter a Magdaléna sa tajne vezmú a v noci odchádzajú na troch gaštanových koňoch v ústrety spoločnému životu do Turca.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 23.10.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Tri gaštanové kone v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Margita Figuli - Tri gaštanové kone
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 780
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)