SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Carroll Lewis (*27.01.1832 - †14.01.1898)

­­­­

Alica v krajine zázrakov

Alica v krajine zázrakov je dielo anglického matematika a logika Lewise Carrolla, ktorý ju údajne napísal inšpirovaný malým dievčatkom Alice Lidellovou, ktoré poznal. Dielu sa dostalo vedeckej interpretácie a bolo označené za mimoriadne. Samotná hlavná postava, neustále ohromená Alica v bezprostredných reakciach na imaginatívny svet plný podivuhodných vecí a udalostí, Carrollov um logicky zviazať absurdum sveta v celej šírke a vylíčená prirodzenosť a znalosť detského chovania - to všetko zaručilo dielu svetové uznanie a prerod v klasiku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Alica v krajine zázrakov / Carroll, Lewis. - B. v. - Bratislava : Fortuna Print, 1991. - nestr. - (Známe diela svetovej literatúry pre mládež). - ISBN 80-85224-94-1.

OBSAH:

Príbeh o dievčatku menom Alica, ktorá jedného dňa spadne do králičej nory. za všetko mohol Biely krílik, ktorý prebehol okolo Alice a v ruke mal hodinky, čo Alicu veľmi zarazilo. Alica sa cez králičiu noru dostane do úplne iného sveta. Do sveta, kde je všetko možné a fantázia nepozná hranice.

Alica tu zažije rôzne dobrodružstvá. Napríklad sa niekoľkokrát zmenší alebo zväčší, stretne mačku Škľabku a spozná kráľa i kráľovnú. Nakoniec sa Alica prebudí a zistí, že to všetko bol len sen.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Autor chcel deťom ukázať, že predstavivosť je veľmi dôležitá. Chcel im ukázať, že si môžu vytvoriť vlastný svet, kam sa môžu kedykoľvek schovať a byť v bezpečí.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Matylda, 07.08.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Alica v krajine zázrakov v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Lewis Carroll - Alica v krajine zázrakov

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 520 405
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)