SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Carroll Lewis (*27.01.1832 - †14.01.1898)

­­­­

Alica v krajine zázrakov

Alica v krajine zázrakov je dielo anglického matematika a logika Lewise Carrolla, ktorý ju údajne napísal inšpirovaný malým dievčatkom Alice Lidellovou, ktoré poznal. Dielu sa dostalo vedeckej interpretácie a bolo označené za mimoriadne. Samotná hlavná postava, neustále ohromená Alica v bezprostredných reakciach na imaginatívny svet plný podivuhodných vecí a udalostí, Carrollov um logicky zviazať absurdum sveta v celej šírke a vylíčená prirodzenosť a znalosť detského chovania - to všetko zaručilo dielu svetové uznanie a prerod v klasiku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Alica v krajine zázrakov / Carroll, Lewis. - B. v. - Bratislava : Fortuna Print, 1991. - nestr. - (Známe diela svetovej literatúry pre mládež). - ISBN 80-85224-94-1.

OBSAH:

Príbeh o dievčatku menom Alica, ktorá jedného dňa spadne do králičej nory. za všetko mohol Biely krílik, ktorý prebehol okolo Alice a v ruke mal hodinky, čo Alicu veľmi zarazilo. Alica sa cez králičiu noru dostane do úplne iného sveta. Do sveta, kde je všetko možné a fantázia nepozná hranice.

Alica tu zažije rôzne dobrodružstvá. Napríklad sa niekoľkokrát zmenší alebo zväčší, stretne mačku Škľabku a spozná kráľa i kráľovnú. Nakoniec sa Alica prebudí a zistí, že to všetko bol len sen.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Autor chcel deťom ukázať, že predstavivosť je veľmi dôležitá. Chcel im ukázať, že si môžu vytvoriť vlastný svet, kam sa môžu kedykoľvek schovať a byť v bezpečí.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Matylda, 07.08.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Alica v krajine zázrakov v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Lewis Carroll - Alica v krajine zázrakov
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 255
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­