SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Irving John (*02.03.1942)

­­­­

Zásady muštárne

Príbeh Homera Wellsa, ktorý sa po hrozných zážitkoch stane natrvalo súčasťou sirotinca. Jeho učiteľom je Willber Larch, lekár, ktorý vedie svoj súkromný boj proti zlu, často v rozpore so zákonom.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Zásady muštárne / Irving, John. - 2. vyd. (v Ikare 1.). - Bratislava : Ikar, 2002. - 485 s. - ISBN 80-551-0445-X. Preložila Ingrid Valachová.

HLAVNÉ POSTAVY:

Homer Wells, Sestra Angela, sestra Edna, Wilbur Larch, Candy Kendallová, Wally Waringhton, Melony, Angel Wells

DEJ:

Príbeh sa odohráva v 40. rokoch minulého storočia v americkom štáte Maine - v malom mestečku menom St. Cloud's. Rovnako sa volá sirotinec, kde jedného dňa porodí neznáma žena chlapca - Homera Wellsa. Po štyroch nevydarených pokusoch umiestniť Homera do rodiny sa riaditeľ sirotinca, Wilbur Larch, rozhoduje zasvätiť Homera do tajov medicíny. Po niekoľkých rokoch sa z Wellsa stáva vyškolený pôrodník. Jednu vec však predsa odmieta robiť, a to potraty, vďaka ktorým je mestečko St. Cloud's známe.

Jedného dňa do St. Cloud's prichádza mladý pár - Candy Kendall a Wally Worthington - obaja z veľmi vážených rodín v pobrežnom mestečku Cape Kenneth. Candy je v druhom mesiaci, ale nechce si dieťa nechať, a preto jej doktor Larch robí potrat.
Wilbur chce, aby sa Homer dostal za hranice malého mestečka, a preto Homer odchádza s mladou dvojicou. Začína pracovať v Cape Kennethu v muštárni, ktorú vlastní Wallyho rodina. Z mladej trojice sa stávajú najlepší priatelia.
Začína vojna. Wally túži po dobrodružstve. Odchádza teda ako dobrovoľník do Barmy. Tam jeho lietadlo spadne a Wally je už niekoľko mesiacov nezvestný.
Medzitým medzi Homerom a Candy vzniknú nové city. Candy opäť prichádza do iného stavu, tentokrát ale s Homerom. Obaja preto odchádzajú do sirotinca, kde Candy porodí a domov potom píšu, že si Homer adoptoval chlapčeka - Angela. V skutočnosti je to však ich spoločné dieťa.
Keď sa vracajú späť do Cape Kenneth, dozvedajú sa, že Wally je nažive. A tak napriek tomu, že Candy má dieťa s Homerom, vydáva sa za ochrnutého a impotentného Wallyho, a tak všetci - Homer, Angel, Candy a Wally - žijú v jednom dome ako jedna veľká rodina.

Hoci sa Homer zaprisahal, že nikdy nebude robiť potraty, predsa to poruší. Už pätnásť rokov ubehlo od narodenia Angela. Ako každý rok prichádza partia česačov, ktorej velí pán Rose. Tentokrát prichádza so svojou dcérou Rose. Zanedlho je však odhalený Rosov incest s dcérou Rose, ktorá otehotnie a Homer vykoná potrat.
Zároveň sa dozvedá, že Wilbur Larch umiera, a preto odchádza do St. Cloud's, aby sa stal novým riaditeľom sirotinca, avšak ešte pred odchodom spolu s Candy zverujú Wallymu a Angelovi svoje tajomstvo.

VLASTNÝ NÁZOR:

Knihou som bola priam nadšená a prečítala som ju v priebehu niekoľkých dní. John Irving má veľmi špecifický štýl písania. Veľkú časť knihy zaberá rozprávanie o hlavných postavách a o tom, čo sa až do daného okamihu v ich životoch odohralo, a preto sa dej začína asi až v tretine knihy.
Veľmi sa mi páči štýl, akým bol tento príbeh vyrozprávaný. Bolo tu aj veľa priamej reči, čo dodávalo deju spád. Kniha je členená na kapitoly.
Kladne by som hodnotila aj detailnosť, s ktorou dokáže Irving opísať danú dobu, prostredie, postavy. Týmto dokáže čitateľov absolútne vtiahnuť do deja a ten má potom pocit, ako by na danom mieste všetko zblízka sledoval.
Určite by som túto knihu každému odporučila, rovnako ako film The Cider House Rules (1999, réžia Lasse Hallström), ktorý je tiež veľmi citlivo spracovaný.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Bára, 03.12.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Zásady muštárne v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
John Irving - Zásady muštárne
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 359
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)