SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Utrpenie mladého Werthera

Najväčší nemecký básnik Johann Wolfgang Goethe, autor veľkolepého diela Faust, bol tiež zakladateľom spoločenského románu. Ako dvadsaťpäťročný sa preslávil románom Utrpenie mladého Werthera. Tento román v listoch patrí k najväčším ľúbostným románom svetovej literatúry. V osudoch a tragédii hrdinu, nešťastne zaľúbeného do priateľovej snúbenice, je mnoho z Goetheho epochy so všetkými jej konfliktmi a problémami.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Utrpenie mladého Werthera, Goethe Johann Wolfgang, vyšlo v roku 1984 v Tatrane, jazyk slovenčina, 267 strán, obrazová príloha.

STRUČNE O AUTOROVI:

Jeden z najväčších nemeckých básnikov J. W. Goethe bol veľmi vzdelaný, učil sa po grécjky, latinsky, anglicky, taliansky, francúzsky a hebrejsky.
Otec dbal na jeho vzdelanie, matka bola veľmi starostlivá. V roku 1771 dokončil štúdium práva, ktorému sa však venoval krátko.

Goethe bol dokonca biológom a staviteľom ciest. V roku 1775 sa odsťahoval do Weimaru, kde aj zomrel.

POSTAVY:

Werther - mladý muž; hlavný hrdina
Lotta - krásna dievčina
Albert - miluje Lottu, neskôr manžel Lotty
Wilhelm - brat Werthera

MIESTO A DOBA DEJA:

Nemecko, 5/1771 - 12/1772.

FORMA:

Dielo je písané formou listov od Werthera Wilhelmovi (používa 1. pád jednotného čísla).

STRUČNÝ DEJ:

Mladý maliar Werther sa odsťahoval na dedinu pre ďalšie nápady a podnety pre svoju tvorbu.
Na prvý pohľad sa zamiloval do krásnej Lotty, ktorá je však zasnúbená s Albertom, ktorý je na cestách. Werther s Lottou trávi veľa času a zbližuje sa s ňou. Albert sa potom vracia do dediny a Werther prijíma ponuku veľvyslanca, ako mu poradil Wilhelm. Na úrade sa Werther trápi, a preto sa rozhodne vrátiť k Lotte. Keď sa vráti, zisťuje, že Lotta je za Alberta vydatá. Werther túto správu neunesie a píše list Albertovi, potom sa zastrelí.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: David Č., 18.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Utrpenie mladého Werthera v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpenie mladého Werthera
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 210
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­