SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Nesbø Jo (*29.03.1960)

­­­­

Ostrov potkanov a iné príbehy

Ostrov a potkanov a iné príbehy je zbierka piatich dystopických temne ladených príbehov od obľúbeného autora severských krimi príbehov.
Pomsta a spravodlivosť, láska až za hrob a pálčivá nenávisť. Oko za oko, zub za zub. Rozprávanie o odplate z postpandemickej Ameriky, spoveď vedca, ktorý objavil liek proti starnutiu, stret zabijakov pripomínajúci šachovú partiu, súperenie dvoch mladíkov o to isté dievča a synov boj s otcom o dedičstve. Mrazivé príbehy ukazujú neďalekú budúcnosť, v ktorej sa zrútila tradičná spoločnosť. Spoľahnúť sa dá už len na rodinu a blízkych priateľov - a niekedy ani to nie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 2021, preložené z originálu Rotteøya og andre fortellinger. Počet strán 332, ISBN 978-80-551-8024-3.

OBSAHY POVIEDOK:

Krysí ostrov

Will Adams pracuje už 15 rokov ako právnik pre firmu svojho kamaráta Colina Loweho. V krajine prebiehajú boje medzi gangmi, panujú tu násilie a drogy, to všetko ako dôsledok pandémie. Colin si pre svoju rodinu našiel bezpečné útočisko blízko pevniny, konkrétne desaťhektárový ostrovček, ktorý sa kvôli premnoženiu prezýva Ostrov potkanov.

Willova rodina, ktorá zostala bývať vo svojom dome na pevnine, je jednej noci napadnutá asi 12-členným gangom, ktorého veliteľom bol Colinov syn Brad. Brad sa týmto počínaním chcel vymaniť z otcovej kontroly a ukázať mu, že sa o seba postará aj bez neho. Hlavným dôvodom pre vlámanie do Willovho domu bola jeho dcéra Amy, ktorú Brad už od mala miloval, Amy však jeho city neopätovala. Chaos, ako si hovoril Bradov gang, Amy z jej domu uniesol, Willa priviazal v garáži k stoličke a Willovu ženu Heidi jeden z členov znásilnil. Will s Heidi všetko nahlásili na polici aj s udaním páchateľovho mena, avšak keďže išlo o syna najbohatšieho muža v meste, polica prípad nehodlala ďalej vyšetrovať.

Will vzal spravodlivosť do svojich rúk. Od policajnej komisárky dostal zoznam mien poškodených, ktorým Chaos akokoľvek ublížil, niečo odcudzil alebo niekoho blízkeho zabil. Podarilo sa mu zoskupiť skupinu 12 mužov túžiacich po pomste. Podarilo sa im prepadnúť základňu Chaosu a Brada, ktorý sa priznal, že Amy uniesol a zabil.

Will chce Brada dostať pred spravodlivý súd, s čím mu pomáha aj miestna zástupkyňa. Bradov otec Colin chce syna dostať z problému, najme teda útočníkov, ktorí prepadnú vilu za mestom, ktorú Willova rodina spolu s ďalšími tromi mužmi a ich rodinami obývajú. Brada sa im však získať nepodarí. Will sa snaží s Colinom dohovoriť po dobrom, chce, aby sa Brad postavil pred súd a pykal za svoje činy. Colin na oplátku ponúka Willovi a jeho rodine prominentné lístky na lietadlovú loď New Fortier, keď prepustí Brada a nebude ho hnať pred súd.

New Fortier má byť nová možnosť až pre 3500 ľudí, ako utiecť z chaosu na pevnine. Loď disponuje dostatkom zásob na 4 roky a lístky mohli získať iba tí najbohatší ľudia. A tak sa teda dohodnú.

Keď Will prepúšťa Brada, zdá sa, že mladý muž naozaj ľutuje svoje činy a vraždu Amy. Čoskoro po prepustení však nachádza pôvodných členov svojho gangu a chystá pomstu na svojho väzniteľa. Will sa medzitým vysťahoval z vily, aby sa s rodinou mohli premiestniť na New Fortier a do vily sa naopak nasťahuje Colin s rodinou, aby tu mohli čakať na syna, až sa umúdri a nájde ich. Túto skutočnosť však Brad netuší. Keď teda vyhodí časť domu do povetria a dom je v plameňoch, netuší, že tým v skutočnosti zabil svojich rodičov a sestru...

Skartovačka

Ralph pracuje v laboratóriu a náhodná myšlienka ho dovedie k objavu, že hormóny spôsobujúce erekciu počas sexu zabraňujú starnutiu buniek a predlžujú život. Dostane súhlas vykonať utajovaný výskum v Afrike a podarí sa mu prísť na chemickú rovnicu, ktorá sa nachádza iba v Ralphovej hlave, aby ju nemohli získať konkurenčné laboratóriá.

Ralphova žena Klára ešte neoslávila 50. narodeniny, avšak lekári jej diagnostikovali Wernerov syndróm, teda predčasné starnutie. Zostáva jej odhadom 5 rokov života. Z tohto dôvodu mal Ralph osobný dôvod prísť na kĺb nesmrteľnosti. Tajne Kláre podával liek do čaju a bunkové starnutie sa zastavilo, avšak dostavili sa aj vedľajšie účinky v podobe depresií. U laboratórnych myší, na ktorých prebiehal výskum, sa tiež objavila vysoká miera agresivity aj po vysadení lieku. Tiež u jedného z asistentov, ktorý z laboratória kradol liek a tajne ho užíval, sa rozvinula taká miera agresivity, že zabil príslušníka police.

Raplh si sám už dva mesiace liek aplikoval. Žiadne neobvyklé prejavy agresivity u seba nepozoroval, avšak došiel k záveru, že si ľudský mozog nájde vždy nejaké ospravedlnenie pre svoje činy a správanie. V tom čase mal už sám doma mŕtvolu svojho dobrého kolegu, ktorý chcel liek predať konkurencii a Ralpha kvôli tomu vydieral. Nešlo však o nič, kvôli čomu by Ralph svojho kolegu za normálnych okolností zabil. V tej chvíli mu došlo, že nejde o liek na večný život, ale o liek, ktorý by priniesol iba smrť a chaos. Rozhodol sa, že bude najlepšie všetky záznamy o lieku, ktoré sa nachádzali v jeho mozgu, nadobro odstrániť pomocou skartovačky myšlienok.

Vydá sa teda späť do Afriky, kde vykonával výskum, pretože sa tu jedna skartovačka myšlienok nachádza. Podarí sa mu zmazať všetky spomienky spojené s objavom daného lieku a tiež spomienky na svoju milovanú ženu Kláru, aby jej nikto nemohol ublížiť.

Do miestnosti v tej chvíli vtrhne Egger, šéf spoločnosti, pre ktorú Ralph robil výskum. Egger zacítil obrovskú moc, akú liek ponúka a chcel Ralphovi zabrániť v zničení chemickej rovnice. Prichádza však neskoro. Nachádza tu muža, ktorý si posledných pár rokov nepamätá, ktorý o lieku na nesmrteľnosť nemá tušenie a v srdci ktorého chýba láska.

Cikády

Kamaráti Martin, ktorý pochádza z umelecky nadanej, avšak chudobnej rodiny, a Peter, pochádzajúci z bohatej rodiny vedcov a obchodníkov, sa vydávajú na výlet do Španielska navštíviť v miestnej dedinke preslávený pouličný beh s býkmi. Počas odpočinku na pláži Martin zachráni pôvabnú, topiacu sa dievčinu Miriam. Avšak Peter sa do Miriam na prvý pohľad zamiluje a chce si ju vziať za ženu. Poprosí teda Martina, či by sa mohol vydávať za jej záchrancu a všemožne dievčaťu nadbieha.

Počas ďalšieho dňa Martin nadobudne dojem, že Peter na ich hotelovej izbe niekoho zabil a mŕtvolu zabalil do lacného hotelového koberčeka. Na policajnej stanici miestna vyšetrovateľka ukáže Martinovi nedávno nájdené mŕtve telo, ktoré patrí Petrovi, hoci sa Peter nachádza živý a zdravý na hotelovej izbe, kam sa medzitým premiestnili. Martin sa tiež tajne zišiel s Miriam, vypočul si jej tajomstvo a preskočila medzi nimi iskra. Zverí sa dievčaťu so svojou teóriou, že Peter je jedným z variantov jeho ja, ktoré sem prišlo z iného paralelného sveta, aby zabil sám seba. Čoskoro sa jeho tušenie potvrdí.

Peter sa Martinovi prizná, že odteraz za 11 rokov príde na možnosť, ako cestovať časom a vrátil sa sem, aby získal Miriaminu opätovanú lásku. V ďalší okamih Martin stretáva Petrovo tretie ja vyslané opäť z budúcnosti, ktorého cieľom je taktiež očariť Miriam a zbaviť sa svojej predchádzajúcej verzie. Nakoniec sa Peter vytráca preč hľadať iný spôsob v iných paralelných svetoch, ako by mohol získať srdcia dievčaťa. V tomto svete tak zostáva Martin s Miriam a ich vzájomná láska.

Sérum

Ken Abbot má 27 rokov, avšak dohnal ho rozmarný spôsob života a drogy. Vo svojom rodnom meste dlhoval milión libier, rozhodol sa preto vydať do Afriky za svojim otcom Emersonom Abbotom. Prijíma tak po rokoch otcovo pozvanie, aby prišiel a pracoval pri ňom na hadej farme.

Strávi s otcom 27 dní na farme, keď pri jednom z výjazdov uštipne otca veľmi jedovatý had a Kena tiež. Had do otca vpravil v prvom uhryznutí silnejšiu dávku jedu. Zostáva mu asi 30 minút života, Kenovi zhruba dve a pol hodiny. Našťastie so sebou Emerson vždy vozí ampulky s protijedmi na všetky druhy jedovatých hadov. Ken zacítil príležitosť, ako by konečne po otcovi mohol dediť jeho majetok a zbaviť sa tak dlhov vo svojom rodnom meste.

Otec pošle Kena do auta pre ampulku s protijedom, aby ho mohol najskôr pichnúť otcovi a dôjsť na farmu pre druhú ampulku pre Kena. Ken však obsah striekačky pichol sebe a víťazoslávne otcovi prezradil svoj úmysel. Behom pár ďalších minút sa však Kenovi priťažuje, zatiaľ čo otec vyzerá lepšie ako predtým. Ken zisťuje, že mu otec stále neveril, že prišiel po rokoch s čistými úmyslami. Emerson svojho syna iba skúšal a poslal ho pre zlú ampulku. Ken si teda pichol do ruky čistý hadí jed. Vypočítavému synovi zostáva posledných pár minút života a otec sa vracia späť na svoju hadiu farmu.

Čierny jazdec

Hlavnou postavou príbehu je Lukas. Pred rokmi mu zomrel osemročný syn po tom, čo sa vznietila chybná lampička a on sa nadýchal dymu. Rok nato spáchala samovraždu aj jeho žena Maria. Odvtedy sa Lukas živí nielen ako psychológ s vynikajúcimi schopnosťami hypnózy, ale aj ako špičkový nájomný vrah, ktorý zabíja popredných členov kartelov. Kvôli tejto práci má vlastnú manažérku Judith, ktorá sa stala aj jeho milenkou. Avšak teraz chce Lukasa zabiť iný nájomný vrah, Gio Greco, ktorý bol milencom a klientom Judith pred Lukasom.

Gio naaranžuje požiar v byte na 5. poschodí spolu s chlapcom uväzneným v tomto byte. Vedel, že akonáhle Lukas uvidí, čo sa deje, poponáhľa sa chlapcovi na pomoc a tým ho bude mať v pasci, čo sa tiež stalo. Osemročný nemý chlapec, ktorý sa volá Oscar, mu až príliš pripomína syna. Lukas s chlapcom prelezie do vedľajšieho bytu, kde na nich vyskočí agresívny pes, ktorého Lukas musí zabiť nachystanú sekerou. Naďalej je však v pasci a ihneď zavolá Judith, či je aspoň ona v poriadku.

Judith sa vydá za Grecom, chce sa k nemu vrátiť pod podmienkou, že prepustí Lukasa, na mieste ju však zabije. Lukasa napadne spustiť Oscara z okna pomocou zviazaného oblečenia spolu so zviazanými črevami psa. Oscar má možnosť úteku, avšak priamo pod oknami ho zajmú Grecovi muži a odvedú ho k nemu domov.

Lukas prijme ďalší videohovor od Greca, kedy má Greco v úmysle chlapca v priamom prenose zabiť, aby Lukas všetko videl a trpel. Oscar je však rýchlejší a zabodne pero do oka vrahovi, ktorý je na mieste mŕtvy. Lukas totiž chlapca zhypnotizoval a ako spúšťač tohto správania určil slová, ktoré vedel, že Greco s určitosťou povie ešte predtým, ako chlapca zabije.

Chlapec môže z domu v pokoji odísť a podľa predchádzajúcej dohody sa zíde s Lukasom u neho doma, kde môžu muž, ktorý o všetko prišiel, a nemý chlapec zo slumu skúsiť žiť spoločný a šťastnejší život.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: mohr55, 28.09.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Ostrov potkanov a iné príbehy
-Šváby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Ostrov potkanov a iné príbehy v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jo Nesbø - Ostrov potkanov a iné príbehy
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 994 780
Odozva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­