SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Neruda Jan (*09.07.1834 - †22.08.1891)

­­­­

Co se v Praze všecko děje

V snemovni

Nemenovaný mladý muž čaká pred snemovňou na poslanca, ktorý mu sľúbil lístok so vstupom do snemovne. Poslanec príde, ale povie mu, že už ten lístok musel dať niekomu inému hneď ráno. Mladý muž teda dúfa, že príde niektorý jeho známy, ktorý mu lístok dá.
K snemovni príde stará pani s lístkom. Mladý muž sa s ňou dá do reči a presviedča ju, že by sa tam nedostala, pretože je tam nával pri dverách a že by sa tam dostal skôr on. Lenže ona je odhodlaná presvedčiť manžela, aby sa šiel pozrieť on. Bohužiaľ, kým sa jej podarí prísť domov a s manželom naspäť, rokovanie skončí.

Povodeň

Autor píše o povodni v lete roku 1890. Voda zatopila polovicu starého mesta. Povodeň bola tragická tým, že voda zničila Kamenný most (siedmykrát v histórii Prahy). Keď voda za týždeň klesla, zostala v Prahe spúšť.

Štedrý večer s dojímavou poviedkou

Autor píše o Štedrom večere uňho doma a spomína a teší sa na dobrú večeru. Spomína, ako musel lietať po meste a zháňať darčeky. A rozpráva poviedku o tom, ako jedna rodina trávila Štedrý večer. Nemali matku. Ich dcéra bola smutná, pretože otec jej nedovolil si vziať jedného nápadníka, ktorého mala veľmi rada. Otec teda zavolal toho chlapca a dal im povolenie. A tak na Štedrý večer mala aj nevesta manžela.

Jubilejná výstava I.

Autor píše o prípravách na výstavy, ako je v Prahe všade čisto, len komíny znečisťujú ulice. Ako každý pomáha s prípravami. A ako to v Prahe vyzerá krásne.

1. máj 1890

Bol 1. máj 1890. Veľa ľudí vychádzalo do ulíc s červenými odznakmi, s červenými kravatami a nad hlavami mali červené vlajky. Demonštrovali za úplnú rovnosť občiansku. Davy smerovali na Strelecký ostrov, na svoj tábor, kde rokovali o skrátení pracovnej doby. Robotníci odchádzali s úsmevom na tvárach a spokojní. Praha bola tiež spokojná a radostná. Ráno bola hmla, šedý a ťažký vzduch, popoludní potom vyšlo slnko a Praha bola jasná a zlatá.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: SpeedyRodeo, 01.02.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Co se v Praze všecko děje v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jan Neruda - Co se v Praze všecko děje
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 051
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­