SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Joyce James (*02.02.1882 - †13.01.1941)

­­­­

Dublinčania

  • súbor poviedok; dej všetkých sa odohráva v Dubline

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 1998 vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, slovenčina, počet strán 166.

OBSAH:

Trápny prípad

Hlavné postavy: pán Duffy, Emily Sinicová

Poviedka nás zavádza do života Jamesa Duffyho, osamelého muža, ktorý jedného dňa v divadle stretol vydatú ženu Emily Sinicovú. Bola mu sympatická, preto sa s ňou začal schádzať. Mohol jej veriť, boli veľmi dobrými priateľmi, ale práve toto Emily nestačilo. Zamilovala sa do Jamesa. Ten bol ale rozumný a rozhodol sa ich vzťah ukončiť.
Po niekoľkých rokoch si prečítal v novinách správu o úmrtí jeho priateľky. Zomrela pod kolesami vlaku. Dozvedel sa, že v posledných rokoch viedla žalostný život, začala piť alkohol, nemala žiadny cieľ. Spočiatku sa za ňou hanbil, ale po chvíľke si uvedomil, že sa tak Emily zachovala kvôli ich rozchodu, už nemala pre koho žiť, on bol jej život, a keď ho stratila, prišla o všetko. Spáchala kvôli nemu samovraždu.

Evelina

Hlavné postavy: Evelina, Frank, Evelinina rodina

Tento príbeh je o mladej Evelíne, ktorá sa stará o svoju rodinu miesto zosnulej matky. Sľúbila jej, že sa pokúsi udržať domácnosť pohromade, čím sa vystavovala nebezpečenstvu, že bude musieť znášať svojho prísneho otca.
Raz sa zoznámi s mladým námorníkom Frankom, ktorý s ňou chce odísť do Buenos Aires. Rozhodne sa, že s ním utečie, ale keď už nastupujú na loď, rozhodne sa zostať u rodiny.

Matka

Poviedka zobrazuje vzťahy medzi Dublinčanmi.
Pani Kearneyová má manžela a 2 dcéry. O Kathleen sa stará viac, chce jej zaistiť skvelú budúcnosť.
Keď sa naskytne príležitosť od pána Holohana hrať na koncerte, Kathleen sa jej chopí. Má za 4 koncerty dostať patričný honorár. Ukáže sa však, že koncerty budú len 3, preto odmietnu Kathleen vyplatiť mzdu. Matka ale rozhodne, že jej dcéra bude hrať až po zaplatení. Takmer všetci v sále ju za to odsudzujú, hoci chcela len to, čo jej dcére patrilo. Tým podvodníkom, čo jej honorár sľúbili a odmietali vyplatiť, nikto nič nevyčítal.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Ikata, 07.05.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Dublinčania v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
James Joyce - Dublinčania
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 884
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)